Learning through strategic alliances: Applied to the strategic alliance formed between Nissan and Renault
Stratejik ortaklıklarda ortaklıklar üzerinden öğrenme: Nissan ve Renault arasında kurulmuş stratejik ortaklığa uygulanmıştır
- Tez No: 781496
- Danışmanlar: PROF. PETER JACKSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leicester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez, stratejik ittifaklar kavramını, örgütsel öğrenmeyi, müttefik ortaklar arasında bilgi transferini geliştirmek ve ittifak hedeflerine katkıda bulunmak için birbirlerinden öğrenmek için birlikte çalışan firmaların bir yöntemi olarak ele alıyor. Rapor, stratejik ittifaklar aracılığıyla örgütsel öğrenmeyi, firmaların öğrenme hedeflerini ve yeteneklerini, bilgi aktarımı ve öğrenmedeki zorlukları ve son olarak söz konusu engelleri ortadan kaldırmak için öne sürülebilecek mekanizmaları inceliyor. Bu bağlamda, bu rapor şirketler arası işbirlikleri dahilinde örgütsel öğrenmeye yönelik çeşitli yaklaşımlar sunmaktadır. Bu yaklaşımlar 'bölüm 2'de açıklanmakta ve değerlendirilmektedir. Öğrenme konularına odaklanan ikincil araştırmanın yanı sıra, rapor, teoriyi birincil araştırma yaklaşımı olarak Mart 1999'da Nissan ve Renault arasında kurulan ittifaka uygular. önceki bölümlerde tartışılmıştı. Öğrenme sorunları, ilgili politikalar ve ortakların davranışları önerilen teoriye göre değerlendirilir. Birincil araştırma değerlendirmesi, telefon ve posta (e-posta) görüşmelerine ve şirket belgelerinin yerinde incelenmesine dayanmaktadır. İlgili yöneticilerle yapılan görüşmeden iki örnek ekte verilmiştir. Araştırma, ittifak içindeki ortaklar arası kaynak uyumu için en kritik faktörlerden biri olarak müttefik ortaklar arasındaki öğrenme sürecinin ve bilgi transferinin uygulanmasını ve yönetimini bulmaktadır. Bu nedenle raporda öğrenme boyutuna çokça vurgu yapılmış, ilgili sorunlar ve çözüm önerileri sunulmuştur. 'Bölüm 4', görüşülen kişilerin cevaplarının önerilen teoriye göre yorumlandığı 'sonuçlar' olarak adlandırılır. Rapor, projenin sonuç kısmında, araştırma konularını ve hedeflerini vurgular ve kısa, öz ve kapsayıcı referanslar formüle ederek 'stratejik ittifaklar aracılığıyla öğrenme' konusunun tüm derinliğini ve boyutlarını yakalamak için tüm ayrıntılarıyla tartışılmıştır. Raporun sonunda, Nissan ve Renault'ya tavsiye niteliğinde bir“bulgular”bölümü yer almaktadır. Yazarın bir öğrenme deneyimi olarak bu projenin tüm süreci, projenin bulgusunun 'gerçek hayattaki fayda'ya uygulanması için sürekli bir hatırlatma görevi görmeyi amaçlayan 'yansımalar' altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The dissertation looks at the concept of strategic alliances as a method of firms working together to enhance organizational learning, knowledge transfer between the allied partners, and to learn from each other in order to contribute alliance objectives. The report studies organizational learning through strategic alliances, firms' learning objectives and capabilities, the difficulties involved in knowledge transfer and learning and finally the mechanisms that can be put forward to remove the involved barriers. In this regard this report provides several approaches to organizational learning within inter-firm collaborations. These approaches are explained and evaluated in 'chapter 2'. Besides secondary research, which focuses on learning issues, the report applies the theory, as a primary research approach to the alliance formed between Nissan and Renault in March 1999. In this real-life case various theories, concepts and approaches are applied and proven, which have been deliberated that in earlier chapters. The learning issues, relevant policies and the partners' behaviors are evaluated according to the proposed theory. The primary research evaluation is based on telephone and postal (e-mail) interviews and on-site study of company documents. Two examples of the interview have been conducted with concerned managers are provided in the appendix. The research finds implementation and management of learning process and knowledge transfer between the allied partners as one of the most critical factors for inter-partner resource alignment within the alliance. Therefore, a lot of emphasis has been placed on the aspect of learning in the report, the related issues and solutions have been provided. 'Chapter 4' is named as 'the results' where the answers of the interviewees have been interpreted according to proposed theory. In the conclusion of the project, the report, highlights the research issues and its objectives and formulate a brief, concise and encompassing references on 'learning through strategic alliances' have been deliberated in full details to capture its entire depth and dimensions. At the end of the report a 'findings' part is provided as recommendations to Nissan and Renault. The whole process of this project as a learning experience of the author has been delivered under 'reflections', which aims to serve as a constant reminder for application of the project's finding to 'real life utility'.