مرکز مطالعات و تحقیقات مسکن و شهرسازی (ساختمان خورشیدی)
Konut ve kentsel gelişim araştırma ve geliştirme merkezi (güneş enerjili bina)
  1. Tez No: 781556
  2. Yazar: MAHSHID MIKAEILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PARVIZ VAZIRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Sanayileşme dönemi ile başlayarak, dünya ülkelerinin gelişmeleri bir ivme kazandı ve hızlı değişimler mimari, kentsel tasarım ve enerji kullanımında yaşandı. Günümüze kadar devam eden bu değişimler ve toplumsal ilerlemeleri sağlayan etmen enerji ve özelliklede fosil enerji kaynaklarıdır. Fosil enerji kaynaklarından elde edilen enerji daha kaliteli ve verimli olarak, zaman içinde insanların alışkanlıklarını da etkiledi. Özelliklede 20 yüzyılın başlarında oluşan Uluslararası Mimari yöntemleri bölgesel ve iklimsel koşulları göz ardı ederek, farklı iklim, kültür, geleneksel ve iklimsel mimarı özelliklere sahip olan bölgelerde bile ortak ve birbirine benzeyen mimarı tasarım yöntemleri uygulandı. Bu birbirine benzeyen uygulamalar sadece fosil enerji kaynakların verimliliği sayesinde ve iklimsel mimari koşullarını önemsemeden gerçekleştirildi. Fosil kaynakları iyi ve kaliteli enerji üretmelerine rağmen, bir yandan kısıtlı, tükenebilir ve yenilenmesi imkansızdır. Öte yandan bu kaynakların ürettikleri zehirli gazlar çevre ve hava kirliliğinin önemli etmenlerinden biri sayılmaktadırlar. Dolayısıyla fosil enerjilerin kullanımını azaltmak, bir yandan çevre ve hava kırlılığının azaltılmasında büyük bir etki sağlayacak, ve öte yandan bu değerli kaynakları gelecek nesiller için de korunacaktır. Yani fosil kaynakların yerine tasarlanan binalarda güneş, su ve rüzgar gibi tükenmeyen ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak, oluşan zararların azaltmasında önemli olacaktır. Özelliklede her bölgenin iklimsel koşulları ve gelenksel mimarı yöntemlerini tanımlamak, ve bu yöntemleri güncelleyerek tekrardan binaların tasarımında kullanmak en sağlam adım sayılmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında, Tebriz kentinde bir kamusal bina tasarımı amaçlanmaktadır. Bu çalışmada seçtiğimiz bölge Tebriz kenti soğuk ve kurak iklim özelliklerine sahipir. Çalışmanın ilk aşamasında güneş enerjisinden en etkin şekilde yararlanmak için pasif güneş sistemleri ve bu sistemlerin kullanım özellikleri araştırılacaktır. Bu kapsamda dünyada yapılan çeşitli mimari örneklerinden iklim ile uyumlu ve pasif güneş sistemlerinden yararlanan örnekler incelenecektir. İkinci aşamada İran'in çeşitli bölgelerinde ve Tebriz kntinde oluşan iklime uyumlu geleneksel ve eski mimarı yöntemler ve özellikleri iklim, biçim, malzeme vb. incelenecektir. Sonradan Tebriz kentinin iklimsel özellikleri incelenmiş olup ve tasrım için seçilen alanın çeşitli analizleri yapılacaktır. Devamında Konut ve Kentsel Gelişme Araştırma Merkezi binası tasarlanmak amacıyla ihtiyaç listesi oluşturulup, geleneksel ve modern mimarı özelliklerini birleştirip ve bir arada kullanarak mimarı tasarımı devam edecektir. Mimari tasarımı kapsamında, alan analizi, konsept oluşumu ve sonucunda 6 katlı bir araştırma merkezin palanlar, kesitler, görünüşler ve üç boyutlu modellemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Beginning with the industrialization period, the developments of the world's countries gained momentum and rapid changes were experienced in architecture, urban design, and energy use. The factor that provides these changes and social progress until today is energy and especially fossil energy sources. The energy obtained from fossil energy sources has also affected people's habits over time, as more quality and efficient. In particular, the International Architectural methods formed at the beginning of the 20th century, ignoring regional and climatic conditions, and even in regions with different climatic, cultural, traditional, and climatic architectural features, common and similar architectural design methods were applied. These similar applications were carried out only thanks to the efficiency of fossil energy sources and regardless of climatic architectural conditions. Although fossil resources produce good and high-quality energy, on the one hand, they are limited, exhaustible, and impossible to be renewed. On the other hand, the toxic gases produced by these sources are considered one of the important factors of environmental and air pollution. Therefore, reducing the use of fossil energies will have a great impact on reducing environmental and air pollution on the one hand, and on the other hand, these valuable resources will be preserved for future generations. In other words, making use of inexhaustible and renewable energy sources such as sun, water, and wind in buildings designed instead of fossil resources will be important in reducing the damages. In particular, defining the climatic conditions and traditional architectural methods of each region, updating these methods, and reusing them in the design of buildings is considered the most solid step. In this direction, within the scope of the study, it is aimed to design a public building in the city of Tabriz. The city of Tabriz, which we have chosen for this study, has cold and arid climate characteristics. In the first stage of the study, passive solar systems and the usage characteristics of these systems will be investigated in order to make the most effective use of solar energy. In this context, examples of various architectural examples made in the world, which are compatible with the climate and benefit from passive solar systems, will be examined. In the second stage, traditional and old architectural methods and their features, climate, form, material, etc., compatible with the climate, formed in various regions of Iran and in the city of Tabriz. will be examined. Later, the climatic features of the city of Tabriz were examined and various analyzes of the area selected for the design will be made. Afterward, a list of requirements will be created in order to design the Housing and Urban Development Research Center building, and the architectural design will continue by combining and using traditional and modern architectural features. Within the scope of the architectural design, area analysis, concept formation, and as a result, plates, sections, views, and three-dimensional modeling of a six stories research center will be made.