Anaokullarında canlandırıcı liderlik göstergeleri ile öğretmenlerin yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between indicators of uplifting leadersihpin kerner schools and the levels of teachers' creativiy
- Tez No: 781600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REZZAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın genel amacı kamuya ait anaokulu kurumlarında çalışan öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda anaokullarında canlandırıcı liderlik göstergeleri ile öğretmenlerin yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma genel ve ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Van ili merkez ve merkeze bağlı 39 adet kamuya ait anaokullarında görev yapan 242 öğretmen oluşturmaktadır. Evrenden örneklem alma yoluna gidilmemiş tüm evrene ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından belirlenmiş olan ''Kişisel Bilgiler Formu'', Özçetin (2017) tarafından geliştirilen“Canlandırıcı Liderlik Göstergeleri (CLG) Ölçeği”ve Uçar (2015) tarafından geliştirilen "Öğretmen Yaratıcılığı Ölçeği (ÖYÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik değer, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anaokullarında canlandırıcı liderlik göstergeleri ve öğretmenlerin yaratıcılık düzeylerinin yüksek olduğu, canlandırıcı liderlik göstergeleri ve alt boyutları ile öğretmenlerin yaratıcılık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, canlandırıcı liderlik göstergeleri ve alt boyutlarının birlikte öğretmenlerin yaratıcılığının anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to reveal the relationship between kindergarten teachers' uplifting leadership indicators and teacher creativity in line with the opinions of teachers working in public kindergarten institutions. The research has been based on the general and relational screening model. The population of the research consists of 242 teachers working in 39 public kindergartens in the city center of Van Province in the 2020-2021 academic year. It has been tried to reach the whole population without sampling from the population. The data of the research have been collected through the“Personal Information Form”, the“ Revitalizing Leadership Indicators Scale”developed by Özçetin (2017) and the“Teacher Creativity Scale”developed by Uçar (2015). In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, percentile value, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analysis have been used. As a result of the research, it has been concluded that the revitalizing leadership indicators and teachers' creativity levels have been high, there has been a moderately positive and significant relationship between the stimulating leadership indicators and sub-dimensions and the creativity levels of the teachers, and the refreshing leadership indicators and sub-dimensions have been a significant predictor of teacher creativity.