Evaluation of level thyroid hormones, thyroglobulin in obesity patients and its effect on the body
Obezite hastalarında tiroid hormonları, tiroglobülin seviyesinin değerlendirilmesi ve vücut üzerine etkisi
- Tez No: 781745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Obezite, hipotiroidizmin ilerlemesi ve bu bozukluğun sonuçlarının artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, obez ve zayıf kişilerde tiroid hormonları, tiroglobulin antikoru (anti Tg) ve lipid profili ölçülerek obezite ve Hashimoto hastalığı (hipotiroidizmin yaygın nedeni) araştırılmıştır. Hashimoto hastalığı olan seksen obez kişi bu çalışmaya dahil edildi ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerine göre iki gruba ayrıldı; BMI aralığı 30-35 kg/m2 olan 40 obez kişiyi içeren obez I ve BMI aralığı 35-42 kg/m2 olan 40 obez kişiyi içeren obez II. TSH ve anti Tg seviyeleri, obez I ve II'de kontrole kıyasla önemli ölçüde artarken, obez II'deki anti Tg seviyesi, obez I'den önemli ölçüde daha yüksekti. T4 seviyesi, obez I ve II'de kontrole kıyasla önemli ölçüde azaldı, burada obez II'de obez I'e göre anlamlı olarak daha düşüktü. T3 düzeyi üç grup arasında anlamlı değildi. Ayrıca, kontrole kıyasla obez I ve II hastalarında lipid profili değişkenleri önemli ölçüde değişmiştir. Sonuç olarak, obez kişilerde BKİ'nin artması hipotiroidi hastalarında anti Tg ve T4 düzeylerinde anlamlı kaymaya neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity has been linked to the progression of hypothyroidism and increasing the consequences of this disorder. In this study, obesity and Hashimoto's disease (the common cause of hypothyroidism) has been investigated by measuring the thyroid hormones, Thyroglobulin antibody (anti Tg), and lipid profile in obese and lean people. Eighty obese people with Hashimoto's disease were included in this study and divided into two groups according to their (BMI) values; obese I which contained 40 obese people with BMI range 30-35 kg/m2, and obese II which contained 40 obese people with BMI range 35-42 kg/m2. The levels of TSH, and anti Tg were increased significantly in obese I and II compared to the control, with anti Tg level in the obese II higher significantly than obese I. The T4 level was significantly reduced in obese I and II compared to control, where it was significantly lower in obese II compared to obese I. T3 level was non-significant among the three groups. Moreover, the lipid profile variables were significantly changed in obese I and II patients compared to control. In conclusion, the increase of BMI in obese people cause significant shift in the anti Tg and T4 levels in hypothyroidism patients.