Göçmen kaçakçılığında çocuklar: Suça ve teröre sürüklenmeleri üzerine bir inceleme
Children in immigrant smuggling: A research on crime and terror victims
  1. Tez No: 781746
  2. Yazar: EMİNE ÖZDEMİR SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Düzensiz göçler hem organize suç örgütleri hem de terör örgütleri için cazibesi olan insan hareketliliklerindendir. Organize suç örgütleri ve terör örgütleri çeşitli coğrafyalarda ihtiyaç duydukları insan kaynağını düzensiz göç süreçlerinde temin etmeye çalışabilmektedirler. Bu süreçte ya doğrudan göçmen kaçakçılığı yapmakta ya da göçmen kaçakçıları ile işbirlikleri geliştirmektedirler. Bu tür örgütlerin hedefindeki savunmasız insanlar arasında çocuklar cazip bir hedef-kitle olarak ayrışır. Çünkü çocuklar özellikle bu zorlu süreçte ürkek ve ilgiye muhtaçtırlar. Manipüle edilebilmeleri de zor değildir. Suç ve terör örgütleri adına işlenen çeşitli suçlarda çocukların kullanılmasının bu tür örgütlere sağladığı avantajların çokluğu onları daha fazla hedef haline getirebilmektedir. Düzensiz göç hareketlerinin son yıllarda artış eğilimine girmesi ise çocuklara yönelik bu riski artırabilmektedir. Bu nedenle düzensiz göç hareketleri kaynak ülkelerden hedef ülkelere doğru gerçekleşen basit bir insan hareketliliğine indirgenemeyecek kadar çok boyutlu bir meseledir. Bu mesele nedeniyle hem transit ülkelerde hem de hedef ülkelerde çocukların araçsallaştırılması suretiyle işlenen çeşitli suçlar toplumsal yapıları tehdit edebilecek ve insanlık durumunu etkileyebilecektir. Bu çalışma, bu süreçte çocukların istismarının nasıl gerçekleştiğini anlama çabasının ürünüdür. Çalışma iki kavram üzerinde gerçekleştirilmiştir:“Gönüllü katılım”ve“zorla alım”. Göçmen kaçakçılığı konusunda“saha çalışması”yapılmasının güçlükleri ve elde edilecek bilgilerin güvenilirliği konusundaki olası sorunlar çalışmanın alan yazın incelemesine dayandırılmasını gerektirmiştir. Bilimsel ve akademik çalışmalar, ilgili kurumların bu konudaki raporları, istatistikî veriler vb. kullanılmak suretiyle“göçmen kaçakçılığında çocukların suça ve teröre nasıl sürüklendikleri”sorusuna alan yazın üzerinde cevap aranmıştır. Hem organize suç örgütlerinin hem de terör örgütlerinin çocukların kendilerine gönüllü katılımlarını sağlamak ya da onları zorla kendi örgütlerine dâhil etmek için neler yaptıkları çalışmada ortaya koyulmuştur. Çalışmada ulaşılan sonuçlar modern yaşam içerisindeki organize suç ve terör örgütleriyle başarılı biçimde mücadelenin gereklerinden birinin düzensiz göç süreçlerinde gerçekleştirilen göçmen kaçakçılığı kapsamında çocukların istismarının önlenmesi olduğunu göstermektedir. Göçmen kaçakçılığı yoluyla suça ve teröre sürüklenen çocuklar meselesi hem ulusal hem de uluslararası boyutları olan bir meseledir. Bu nedenle devletler hem ulusal güvenlikleri için hem de uluslararası güvenlik gerekçesiyle bu sorun karşısında güçlü işbirlikleri geliştirmelidirler.
Özet (Çeviri)
Irregular migrations are types of human mobility that are attractive to both organized crime and terrorist organizations. Organized crime organizations and terrorist organizations can try to get the human resources they need in various geographies by means of irregular migration processes. In this process, they can either by smuggling migrants directly or by developing cooperation with human traffickers. Among the vulnerable people targeted by such organizations, children differentiate as an attractive target audience. Because children are timid and in need of attention, especially in this difficult process.They are also not difficult to manipulate. The multitude of advantages that the use of children in various crimes committed on behalf of criminal and terrorist organizations may lead to situations in which they are targeted more. The increase in irregular migration movements in recent years may increase this risk for children. For this reason, irregular migration movements are a multidimensional issue that cannot be understated as a simple human movement from source countries to destination countries. Due to this issue, various crimes committed by the instrumentalization of children in both transit countries and target countries may threaten social structures and affect the human condition.This study is the product of an effort to understand how the abuse of children occurs in this process. The study was carried out on two concepts:“Voluntary Participation”and“Forced Recruitment”.The difficulties of conducting a“field study”on migrant smuggling and possible problems with the reliability of the information to be gathered forced us to conduct the study based on literature review. By using scientific and academic studies, reports of relevant institutions, statistical data, etc. an answer to the question of“how children are dragged into crime and terrorism because of human trafficking”has been sought.In this study, the tactics which are used by both organized crime organizations and terrorist organizations to ensure the voluntary participation of children or to forcibly include them in their own organizations have been investigated. This result also shows that one of the requirements of successfully fighting against organized crime and terrorist organizations in modern life is to prevent abuse of children within the scope of human trafficking during irregular migration processes. The issue of children driven to crime and terrorism through human trafficking is an issue with both national and international dimensions. Therefore, states should develop strong cooperation in the face of this problem both for their national and international security.