Kadın futbolcularda 9 haftalık fifa 11+ ısınma programının sakatlanma riski belirleyicileri üzerine etkisi
The effect of 9-week fifa 11+ warming program on injured risk determinants in female soccer players
- Tez No: 781756
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kadın futbolcularda dokuz hafta uygulanan FİFA 11+ ısınma programının sakatlanma riski belirleyicileri üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 17-30 yaşları arasında 24 kadın futbol oyuncusu dahil edildi. Sporcular FİFA 11+ ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Dokuz hafta boyunca FİFA 11+ grubuna FİFA 11+ ısınma egzersizleri verilirken, kontrol grubuna rutin ısınma egzersizleri uygulandı. Tüm olgular çalışma başlangıcında iki kez (yorgun vs. yorgun değil) ve çalışma bitiminde sakatlanma risk belirleyicileri olan Fonksiyonel Hareket Analizi (FHA), Y Denge Testi (YDT) ve lateral köprü testi açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışma başlangıcında gruplar benzerdi (p>0,05). Çalışma başlangıcında yorgunluk olan ve olmayan durumlar arasında FHA skorları ve lateral köprü testi skorları arasında farklar saptandı (p0,05). Gruplar arasında risk belirleyicileri açısından oluşan farklar açısından anlamlı bir fark belirlenmedi (p>0,05). Sakatlanma insidansları, FİFA 11+ grubunda kontrol grubuna göre daha az olarak belirlendi. Sporcuların çalışma öncesi değerlendirilen sakatlanma risk belirleyicileri sonuçları ile sezon boyunca belirlenen sakatlanma insidansları açısından bir ilişki tespit edilemedi (p>0,05). Sonuç: Sonuçlarımıza göre, kadın futbolcularda FİFA 11+ ısınma programı sakatlanma insidansının azaltılması açısından etkilidir. Ayrıca, yorgunluk fiziksel performans gerektiren sakatlanma risk belirleyicileri üzerine negatif etkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of a 9-week FIFA 11+ warm-up program on injury risk determinants in female soccer players. Method: Twenty-four female soccer players aged between 17-30 years were included in the study. Players were allocated into two groups as FIFA 11+ and control. While the FIFA 11+ group received FIFA 11+ warm-up exercises for nine weeks, control group performed routine warm-up exercises. All subjects were assessed at baseline twice (with fatigue vs. without fatigue) and at the end of the study in terms of injury risk determinants of Functional Movement Screen (FMS), Y Balance Test (YBT), and side bridge test. Results: The groups were similar at baseline (p>0.05). Significant changes were detected in FMS scores and side bridge scores between the situations of with and without fatigue (p0.05). No difference was detected between groups in the amount of changes of injury risk determinants (p>0.05). Injury incidence was found lower in the FIFA 11+ group compared to control group. No relationship was found between injury incidence during season and injury risk determinants which were evaluated at the baseline (p>0.05). Conclusion: According to our results, FIFA 11+ warm-up program seems effective for decreasing injury incidence. Moreover, fatigue has a negative effect on injury risk determinants which are demanding physical performance.