Hayat bilgisi ders içeriklerinin temel yaşam becerileri ve değerler bakımından analizi ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The analysis of life science course contents in terms of basic life skills and values and evaluation according to the teacher's opinions
  1. Tez No: 781808
  2. Yazar: SİNEM TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırmada, Hayat Bilgisi 1. 2. 3. Sınıf ders kitapları ve çalışma kitaplarını Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programında yer alan temel yaşam becerileri ve değerlerine göre incelemek, 1.2.3.Sınıf Hayat Bilgisi ders içeriklerinde yer alan temel yaşam becerilerinin ve değerlerin kazandırılmasının COVİD-19 Pandemi öncesi ve sonrasında öğretmen görüşlerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır ve içerik analizine başvurulup dokümanlar veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda görüşme formu ile öğretmen görüşleri alınıp pandemi öncesi ve sonrasında beceri ve değer kazandırılmasının farklılık gösterip göstermediği durumu ortaya konulmuştur. Araştırma 2021-2022 öğretim yılında Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde 1.2.3. sınıflarda görev yapan 30 sınıf öğretmeniyle yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretmen Görüşme Formu”,“Beceri İnceleme Formu”,“Değer İnceleme Formu”kullanılmıştır. Nitel verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 10 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmış, 30 sınıf öğretmeniyle görüşmeler yapılmıştır. 1.2.3. Sınıf Hayat Bilgisi ders kitapları ve çalışma kitapları beceri ve değer inceleme formlarıyla incelenmiştir. Araştırma bulguları, 1. Sınıf Hayat Bilgisi kitaplarında sırasıyla en çok“Kurallara uyma, kendini koruma, sağlığını koruma, kaynakların kullanımı, doğayı koruma, milli ve kültürel değerleri koruma/dengeli beslenme, mekânı algılama, iletişim, iş birliği, değişim ve sürekliliği algılama, kariyer bilinci geliştirme, sosyal katılım, zaman yönetimi, kişisel bakım, kendini tanıma, araştırma, öz yönetim, gözlem, karar verme, sorun çözme”becerilerine ait içeriklerin yer aldığını, 2. Sınıf Hayat Bilgisi kitaplarında sırasıyla en çok“Milli ve kültürel değerleri tanıma, sağlığını koruma, kurallara uyma, dengeli beslenme, kaynakların kullanımı, kendini koruma, mekânı algılama, doğayı koruma, iş birliği, kariyer bilinci geliştirme, iletişim, kişisel bakım, sosyal katılım, zaman yönetimi, araştırma, kendini tanıma, değişim ve sürekliliği algılama, gözlem, karar verme, sorun çözme”becerilerine ait içeriklerin yer aldığını, 3. Sınıf Hayat Bilgisi kitaplarında sırasıyla en çok“kendini koruma, kaynakların kullanımı, milli ve kültürel değerleri tanıma, doğayı koruma, mekânı algılama, sağlığını koruma, kurallara uyma, dengeli beslenme, değişim ve sürekliliği algılama, kariyer bilinci geliştirme, sosyal katılım, zaman yönetimi, öz yönetim, kendini tanıma, kişisel bakım, araştırma becerisi, iş birliği, sorun çözme, karar verme, iletişim, gözlem becerilerine ait içeriklerin yer aldığını ortaya koymuştur. Değerler açısından ise araştırma bulguları, 1. Sınıf Hayat Bilgisi kitaplarında sırasıyla en çok ”saygı, dostluk, yardımseverlik, sevgi, vatanseverlik, sorumluluk, dürüstlük, öz denetim, adalet, sabır“ değerlerine ait içeriklerin yer aldığını, 2. Sınıf kitaplarında sırasıyla en çok ”yardımseverlik, vatanseverlik, sorumluluk, saygı, sevgi, dostluk, adalet, dürüstlük, öz denetim, sabır“ değerlerine ait içeriklerin yer aldığını, 3. Sınıf Hayat Bilgisi kitaplarında sırasıyla sırasıyla en çok ”vatanseverlik, yardımseverlik, sorumluluk, dostluk, saygı, sevgi, dürüstlük, adalet, sabır, öz denetim" değerlerine ait içeriklerin yer aldığını; aynı zamanda öğretmen görüşlerine göre beceri ve değer öğretiminde pandemi öncesi sürece göre farklılıkların olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to examine the Life Science 1st, 2nd and 3rd grade textbooks and workbooks according to the basic life skills and values included in the Life Studies Lesson Curriculum. 19 It is aimed to reveal how it differs according to the opinions of teachers before and after the pandemic. In the research, content analysis, one of the qualitative research methods, was applied and documents were used as data collection tools. At the same time, the opinions of teachers were taken with a semi-structured interview form and it was tried to reveal how the acquisition of skills and values differed before and after the pandemic. Research 1.2.3. The study was conducted with 30 classroom teachers working in classrooms. In the research, semi-structured“Teacher Interview Form”,“Skill Evaluation Form”,“Value Evaluation Form”were used as data collection tools. In order to collect qualitative data, a semi-structured interview form consisting of 10 questions developed by the researcher was used and interviews were conducted with 30 classroom teachers. Research findings, in the 1st Grade Life Sciences books, are mostly“following the rules, protecting oneself, protecting one's health, using resources, protecting nature, protecting national and cultural values/balanced nutrition, perceiving space, communication, cooperation, perceiving change and continuity, career awareness development, social participation, time management, self-care, self-knowledge, research, self-management, observation, decision making, problem solving”skills are included, ın the 2nd Grade Life Science books, the most common ones are“Recognizing national and cultural values, protecting health, obeying the rules, balanced nutrition, using resources, protecting oneself, perceiving space, protecting nature, cooperation, developing career awareness, communication, personal care, social participation, time management, research, self-knowledge, perception of change and continuity, observation, decision making, problem solving skills, In the 3rd Grade Life Science books, the most common ”self-protection, use of resources, recognizing national and cultural values, protecting nature, perceiving space, protecting health, obeying rules, balanced nutrition, perceiving change and continuity, developing career awareness, social participation, time management, self-management, self-knowledge, self-care, research skills, cooperation, problem-solving, decision-making, communication, and observation skills. In terms of values, the research findings show that“respect, friendship, benevolence, love, patriotism, responsibility, honesty, self-control, justice, patience”values are the most common in the 1st Grade Life Science books, respectively. It was stated that the contents of the values of“benevolence, patriotism, responsibility, respect, love, friendship, justice, honesty, self-control, patience”were included, and that“patriotism, benevolence, responsibility, friendship, respect, love”were the most common in the 3rd Grade Life Science books, respectively. , honesty, justice, patience, self-control" values are included; At the same time, it has been revealed that there are differences in skill and value teaching according to the opinions of teachers compared to the pre-pandemic process.