Akıllı şehirler ve İslâm şehirciliği açısından değerlendirilmesi
Smart cities and comparison with Islamic urbanism
  1. Tez No: 781821
  2. Yazar: AHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Şehircilik ve Bölge Planlama, Religion, History, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İslâmîyet toplumun ve toplumsal yapının dinamiklerini ayakta tutan bir şehircilik yapılanmasına gitmiştir. Çünkü İslâm dini, ibadetten muâmelata, hukuktan ticarete, yönetimden çevre düzenlemesine kadar her konuda cemiyet hayatını teşvik etmiştir. İnsana dünya ve ahiret saadetini vadeden İslâmîyet, insan hayatını kolaylaştırıcı bütün unsurları öncelemeyi dini bir vecibe saymıştır. Akıllı şehirlerin de birinci önceliği insan hayatını kolaylaştırıcı sistemler bütününü oluşturmaktır. Özünde İslâm şehircilik felsefesi ile aynı maksada hizmet etmek isteyen akıllı şehircilik, günümüzde vazgeçilemez bir şehircilik modelidir. Bu çalışmada, şehir ve şehircilik kavramları, şehir kuramları, İslam şehirlerinde toplumsal dinamikleri etkileyen unsurlar, akıllı şehir kavramları ve değerlendirme bölümleri bulunmaktadır. Çalışmamızda genel İslami hassasiyetler açısından olumsuz olarak değerlendirilmesi muhtemel hususlara çözüm önerileri geliştirilmiş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Islam has gone to an urban structuring that sustains the dynamics of society and social structure. Because the religion of Islam has encouraged community life in all aspects from worship to transactions, from law to commerce, from management to landscaping. Islam, which promises happiness in this world and in the hereafter, considers it a religious duty to prioritize all elements that facilitate human life. The first priority of smart cities is to create a whole system that facilitates human life. Intelligent urbanism, which wants to serve the same purpose with the philosophy of Islamic urbanism, is an indispensable urbanism model today. This study includes the concepts of city and urbanism, urban theories, factors affecting social dynamics in Islamic cities, smart city concepts and evaluation sections. In our study, solution proposals have been developed and evaluations have been made on issues that are likely to be evaluated negatively in terms of general Islamic sensitivities.