Ekmelüddîn Bâbertî'nin mezhep ve ictihad anlayışı
Ekmeluddîn Bābertī's view of madhhab and ijtihad
- Tez No: 781838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hanefî mezhebine mensup olan Ekmelüddîn Bâbertî (ö. 786/1384) İslâm düşüncesinde fıkhın yeniden yapılanması noktasında önemli bir âlim olup, görüşlerini Hanefîliğin tecdid ve müdafaası şeklinde ortaya koymuştur. Öğretici ve savunmacı bir fıkıh anlayışına sahip olan Bâbertî'nin Hanefî mezhep âlimleri arasında önemli bir yeri vardır. O, eserleri ve risâlelerinde bu mezhebin tercih ve taklid edilmesinin önemli ve gerekli olduğunu savunmuştur. Bâbertî'nin mezhebin dışında bir ictihad anlayışı yoktur. Bâbertî Hanefîliğin ortaya koyduğu külli fıkhı öğretmeye çalışmıştır. Reycilik ithamlarına karşı savunmacı bir tavır ortaya koymuştur. O, Hanefî mezhebinin diğer mezheplerden daha önemli bir konumda olduğunu savunmuş, bu sebeple Osmanlı Devleti'nde ve genel anlamda İslâm dünyasında Hanefî mezhebinin, bir mezhep olmasının yanında bizzat İslâm düşüncesi olarak kabul edilmesinde etklili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hanefî Ekmeluddîn Bâbertî (ö. 786/1384), one of the Hanafi scholars, is an important scholar in the restructuring of fiqh in Islamic thought, and he put forward his views as the renewal and defense of Hanafism. Bâbertî, who has an instructive and defensive understanding of fiqh, has an important place among the scholars of the Hanafi sect. In his works and treatises, he argued that this sect should be preferred and imitated. There is no understanding of ijtihad other than the madhhab. In Bâbertî's understanding of sect and ijtihad, a defensive attitude dominates against the accusations of trying to teach the universal law of Hanafism and of being a voter. He defended the superiority of the Hanafi sect; therefore, he played an important role in the adoption of Hanafism not only as a sect but as an Islamic thought in the Ottoman Empire and the Islamic world in general.