Correlation between glyceraldehyde-3-phosphate dehydrogenase enzymes and some monosaccharide in seminal fluid
Seminal sıvıdaki gliseraldehit-3-fosfat dehidrojenaz enzimleri ile bazı monosakkarit arasındaki korelasyon
- Tez No: 781849
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ WİSAM MAHMOOD MUHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Seminal veziküller ve yardımcı seks bezleri fruktoz salgılar. İnsan seminal plazmasında sperm tarafından tüketilen karbonhidratın yarısından fazlası fruktozdur. Fruktoz sperm motilitesini etkileyebilir. İnsan seminal plazma fruktoz seviyeleri 2-4 mg/mL'dir. Boşalmadan sonra, sperm fruktozu metabolize eder (fruktoliz olarak bilinen bir süreç). Sperm sayısı yüksek olduğunda fruktoz alımı yüksektir; aksi halde düşüktür. Bu özelleşmiş hücrelerin sperm proteinlerine ihtiyacı vardır. Enerji üretimi, metabolizma ve sperm-oosit bağlanması ile ilgili proteinler. Anket ile tekrarlayan düşükleri (Fetal kayıp) olan hamile erkeklerden 55, evlenmeye hazır erkeklerden 50 ve yaş aralığındaki (20-50) normal erkeklerden 25 olmak üzere çeşitli durumlar için 80 erkek kan örneği alınacaktır. Bilgilendiricidir (yaş, ikamet yeri, örneklem türü, evlenmek üzere olan erkek, doğal veya kürtaj, projeksiyon sayısı). Önceki araştırmalar, GAPDHS'nin sperm kuyruğunda olacağını varsayıyordu, bu nedenle onu sperm kafasında bulmak sürpriz oldu. Bu domuzlar hakkında biliniyordu. GAPDHS, sperm kamçısının ana bileşeni ve akrozomal bölgesindedir. GAPDHS, somatik kardeşi GAPDH gibi, sperm hücrelerinde spesifik bir role sahip olabilir. Gliseraldehit 3-fosfat dehidrojenaz, Neisseria meningitidis'in insan hücrelerine bağlanmasına yardımcı olabilir (GapA-1).
Özet (Çeviri)
Seminal vesicles and auxiliary sex glands release fructose. More than half of the carbohydrate consumed by sperm in human seminal plasma is fructose. Fructose may affect sperm motility. Human seminal plasma fructose levels are 2-4 mg/mL. After ejaculation, sperm metabolize fructose (a process known as fructolysis). When sperm counts are high, fructose intake is high; otherwise, it's low. These specialized cells need sperm proteins. Proteins involved to energy production, metabolism, and sperm-oocyte binding. Sampling 80 male blood samples will be taken for diverse situations, including 55 from pregnant men with recurrent miscarriages (Fetal loss), 50 from men ready to marry, and 25 from normal men in the age range (20-50) with a questionnaire. It's informative (age, residence, type of sample, male who are about to marry, natural or aborted, number of projections). Previous research assumed GAPDHS would be in the sperm tail, therefore finding it in the sperm head was a surprise. This was known about boars. GAPDHS is in the sperm flagellum's main component and acrosomal region. GAPDHS, like its somatic sibling GAPDH, may have a specific role in sperm cells. Glyceraldehyde 3-phosphate dehydrogenase may help Neisseria meningitidis connect to human cells (GapA-1)