The design, manufacture and preliminary tests of a linear car system for robotic applications
Robot uygulamaları için lineer araba sistemi tasarımı, üretimi ve ön testleri
  1. Tez No: 781859
  2. Yazar: DEMET ŞENOL GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde robotların üzerinde hareket etmesini sağlayan lineer araba ve lineer ray sistemlerinin tasarım, üretim ve test süreçleri sunulmuştur Lineer araba, robotik sisteme monte edilen plaka üzerindeki yükü taşımak için silindir parçalardan oluşmaktadır. Sonlu elemanlar modellemesi, analizi ve sistem bileşenlerinin tasarım ve seçim prosedürlerine değinilmiştir. Lineer rayın yüksüz ve yüklü olarak yanal ve dikeyde salgı ve sehim koşulları sunulmuştur. Üretim süreçleri, malzeme seçimleri ve montaj prosedürleri verilmiştir. İlk test sonuçları, lineer araba ve lineer ray sistemlerinin robotların hareketlerinde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
In the thesis, the design, manufacture and initial tests of the Linear Car (LC) and Linear Rail (LR) systems, which provided the movement of robots on them, were presented. The LC consists of rollers to carry the load on the plate on which the robotic system is mounted. The design and selection procedures of the components of the systems, including the finite element modeling and analysis, were mentioned. The LR's lateral and vertical run-out and deflection were introduced with no load and load conditions. The manufacturing processes, materials selections and assembly procedures were given. The initial test results revealed that the LC and LR systems could be used successfully in the movement of the robots.