The stereotypical representation of Muslim women in Bollywood cinema
Bollywood sinemasında Müslüman kadınların klişeleşmiş temsili
  1. Tez No: 781913
  2. Yazar: ZEENISH IMROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hindistan'da son yıllarda İslamofobi ve Müslümanlara yönelik nefret artıyor ve medya, Hindistan'ın genel halkın Müslümanlara karşı olumsuz duygularının beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hint sineması olan Bollywood'da Müslüman kadınların betimlemesi zamanla değişmiştir. 1947'de Hindistan'ın İngilizler tarafından bölünmesinden sonra Hindistan'da kalan Müslümanlar ötekileştirilmiş bir topluluk haline gelmiştir. Bu tezde, 1970'lerde fahişelikten son filmlerdeki ezilen ve baskı altına alınana kadardaki Müslüman kadınların tasvirini inceliyorum. Böylece Müslüman kadınlar basmakalıp gözükmekte ve Hindistan'daki Müslüman imajına kötü etki yaratmış olmaktadır. İçerik analizi ve eleştirel söylem analizi yöntemiyle 2000'ler öncesine ait bazı filmleri kısaca ve dört filmi etraflı inceliyorum: Lipstick Under My Burkha, Secret Superstar, Raazi ve Gully Boy. Özellikle, Raazi'nin Keşmir (Hindistan'da yoğun çatışma yaşanan bir bölge) ile ilgili siyasi bir geçmişi bulunmaktadır. İncelediğim filmlerden bazıları feminist olduklarını iddia ediyor ama yine de kürtajı, patriarki, evlilik içi tecavüz ve diğer kötülükleri Müslüman toplumla ilişkilendirerek Müslüman kadınları basmakalıp gösterilmiştir ve Hindu kadınları daha özgür ve bağımsız tasvir edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamophobia and hatred towards Muslims have been increasing for the past decades in India and the media has majorly contributed to its growth. The portrayal of Muslim women in Bollywood, the Indian cinema, has changed with time. After the partition of India by the British in 1947, Muslims that remained in India have been a marginalized community. They have been consistently represented as the“other”in Bollywood. In this thesis, I study the depiction of Muslim women in Bollywood movies. The roles assigned to Muslim women have been restricted to a small limit, ranging from courtesans in the 1970s to oppressed and suppressed in recent movies, leading to stereotyping of Muslim women in India, specifically impacting the image of Muslims in India. Using the method of content analysis and critical discourse analysis, I study several Muslim women-centric movies spanning from the early 1950s to recent times. Of these, four movies released in recent times- Lipstick Under My Burkha, Secret Superstar, Raazi, and Gully Boy are analyzed comprehensively. Some of these movies have claimed to be feministic yet the portrayal of Muslim women has been stereotypical and biased. Most of these movies have portrayed Muslim women in a bad light associating female foeticide, patriarchy, marital rape, and other evils with Muslim society whereas Hindu women have been portrayed as more free and independent on multiple levels. The movies tend to create stereotypes from issues not only specific to the Muslim household but are prevalent in Indian society, irrespective of religious background.