Warfare, globalization and the restructuring of The Turkish Armed Forces
Savaş, küreselleşme ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılanması
- Tez No: 781914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUPHİ SAİD GALİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin konusu ve amacı, savaşın köklerini, çağlar boyunca insanlık tarihinin evrimindeki rolünü ve yerini araştırmak, sanayi öncesi, sanayi ve sanayi sonrası gelişim aşamalarından geçerek günümüzün devrimci küreselleşme dünyasına uzanmaktır. Çağdaş bilgi çağında dünya ordularının yeniden yapılanmasına ayak uydurmak için, tam da askeri teknolojideki devrimin“gökyüzünün gözleri, mermilerin beyinleri olduğu”piyadelerin sonunu getirdiği ve zaferin ordusu daha iyi veri ağına sahip olan ülkeye ait olacağı bir anda, TSK'nın yeniden yapılandırılması acil bir gereklilik olarak ortaya çıkmakta ve bu gereklilik savaş tarihinin ve son küreselleşme olgusunun derinlemesine anlaşılmasıyla birlikte araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject matter and objective of this thesis is to research into the roots of warfare, its role and place in the evolution of human history throughout ages, reaching out to the revolutionized world of globalization of today, preceding the pre-industrial, the industrial and the post-industrial stages of development. To keep in pace with the restructuring of the world armies in the contemporary information age, at precisely the moment when the revolution in military technology is leading to the end of infantry where“the sky has eyes, bullets have brains”, and victory will belong to the country whose military has the better data network, the restructuring of the TAF is presenting itself as an urgent necessity, which is being researched in combination with a deep understanding of the history of warfare and that of the recent globalization phenomenon.