Algılanan hizmet kalitesinin havayolu seçimine etkisi
The effect of perceived service quality on airline selection
  1. Tez No: 781925
  2. Yazar: RIZA ONUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Havayolu sektörü, hizmet kalitesi beklentisinin oldukça yüksek olduğu bir sektördür. Sektörde faaliyet gösteren işletme sayısının artmasına paralel olarak işletmelerin hizmet kalitesi konusunda daha fazla çaba göstermesi gerekmektedir. Çünkü havayolu işletmesi seçiminde hizmet kalitesi belirleyici roller üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı havayolu tercihinde algılanan hizmet kalitesinin boyutlarının etkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmada doküman analizi ve anket uygulaması birlikte kullanılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre tüketicilerin havayolu seçimi ile algılanan hizmet kalitesi arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Çalışmada güvenilirlik ve ulaşılabilirlik, uçakların fiziki durumu, tarife boyutlarının tüketicilerin hizmet kalitesi algılarını etkilediği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları katılımcıların kendilerine yöneltilen 23 soruya verdikleri yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The airline industry is a sector where service quality expectations are quite high. In parallel with the increase in the number of businesses operating in the sector, businesses need to make more efforts in terms of service quality. Because the quality of service plays a decisive role in the selection of the airline company. The aim of this study was to investigate the effect of perceived service quality dimensions on airline preference. In the study, document analysis and questionnaire application were used together. According to the results of the study, there is a positive relationship between consumers' choice of airline and perceived service quality. In the study, results were obtained that reliability and accessibility, physical condition of aircraft, schedule dimensions affect consumers' perceptions of service quality. The results of this research are limited to the answers given by the participants to 23 questions directed to them.