Özel bir okulda çalışan seçim ve yerleştirme sürecinin incelenmesi: Bir vaka analizi
Examination of employee selection and placement process in a private educational institutions: A case analysis
- Tez No: 781924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışan planlaması işletmelerde detaylı iş analizleri ve işe uygun çalışan analizi yapılarak gerçekleşmektedir. İşe uygun vasıflarda çalışan seçimi için işletmelerde çeşitli ve kimi zaman aynı işletme çalışan alım dönemlerinde farklı yöntemler kullanabilmektedirler. Günümüzde işletmeler işe alım süreçlerine farklı içerikleri olan testler uygulayarak adayların psikolojik durumlarını da dikkate almaktadırlar. Bu çalışmada ilk olarak çalışan işe alım süreci ile ilgili genel bilgiler verilmiş olup daha sonrasında eğitim sektöründe İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel bir okulda işe alım süreci incelenerek doğru işe doğru eleman istihdam edilmesinin önemine değinilmiştir. Özel bir okulda insan kaynakları yönetiminin temel işlevlerinden biri olan çalışan seçim ve yerleştirme sürecinin incelenerek gelecek dönemler için kurumlara ve çalışanlara iş başvuru ve işe alım süreçlerinin yönetilmesinde destek olmaya çalışmak ve buna ek olarak da özel bir okulun, pandemi öncesi ve sonrasında işe alımlarda adaylarda ne gibi kriterler arandığını, pandemi sürecinde özel okul içerisinde yaşanan sorunlar karşısında nasıl çözüme ulaştıkları, pandemi döneminde eğitim sektörüne ilişkin olarak görüşlerini ortaya koyarak bu konuyla ilgili yapılacak bilimsel ve akademik incelemelere katkı sağlanması amacıyla bu tez çalışması hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Employee planning is realized by making detailed job analyzes and employee analysis suitable for the job. In order to select employees with suitable qualifications for the job, different methods can be used in various and sometimes the same business recruitment periods. Today, businesses take into account the psychological status of candidates by applying tests with different contents to their recruitment processes. In this study, firstly, general information about the employee recruitment process was given, and then the recruitment process in a private school operating in the province of Istanbul was examined and the importance of hiring the right staff for the right job was mentioned. By examining the employee selection and placement process, which is one of the main functions of human resources management in a private school, trying to support institutions and employees in the management of job application and recruitment processes for the future, and in addition, what a private school does for candidates in recruitment before and after the pandemic. This thesis study has been prepared in order to contribute to the scientific and academic studies to be made on this subject by revealing the criteria sought, how they reached a solution in the face of the problems experienced in the private school during the pandemic process, and their views on the education sector during the pandemic period.