Farklı inaç çevrelerinde doğmuş olmanın ilahi adalet açısından değerlendirilmesi
Evaluation of being born in different faith circles in terms of divine justice
- Tez No: 576929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖĞÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, farklı inanç çevrelerinde dünyaya gelmenin ilâhi adâlet ile bağlantısı ve bu bağlamda insanın rolünün ortaya konmasıdır. Konu beş bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde adâlet kavramı üzerinde durulmuş olup adâlet kavramıyla ilgili kelimelere yer verilmiştir. Kur'ân-ı Kerim'de adâlet kavramıyla eş anlamda kullanılan kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde adâlet kavramının anlam alanına giren konular ve mezheplerin ilâhi adâlet konusundaki görüşleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde inancı oluşturan faktörlerden tabii çevre ve sosyal çevrenin insan üzerindeki etkilerinden söz edilmiş olup, inanç oluşturmada nübüvvetin rolüne değinilmiştir. Dördüncü bölümde meselenin kötülük problemi çerçevesinden değerlendirmesi yapılmış olup son bölümde konu fetret ve fetret ehli bağlamında izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of mankind, the concept of justice has always been discussed and people have always tried to make sense out of it. In daily life it is possible to see how God's justice is manifested through various reasons. For example, some people live in Islamic countries while some live in other countries where different kinds of religions are practiced. It might be questioned that God makes positive discrimination against people living in Islamic countries whereas he treats unfairly to those in the non- Islamic countries. These sorts of questions have always been raised by many people. Muslim scholars agree upon God's justice. However, it is seemed that there are some differences in their interpretations when they are examined in detail. In this respect, even if it is the will of God to come into different religious landscapes, God also gives people a sort of freedom of choice through using their mental capacity since people intrinsically know what is good or bad and what is right or wrong. People are greatly affected by the cultural and social environments while they form and develop their belief systems. However, those who are able to maintain their common sense will find the right way thanks to God-given belief and their free will. If God interfered in people's choices, then reward and punishment would be meaningless. God never tyrannizes over people and never puts the blame on people unless he sends a prophet for them.