Evaluation of the role of preptin with vitamin D and parathyroid hormone in patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastalarda D vitamini ve paratiroid hormonlu preptinin rolünün değerlendirilmesi
- Tez No: 781981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamız kronik böbrek hastalığı komplikasyonları olan hastalarda preptin düzeylerinin ve D vitamini, kalsiyum, kan üre, serum kreatinin ve paratiroid hormonu gibi bazı biyokimyasal belirteçlerin tahmin edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hasta sayısı, kronik böbrek hastalığı olan 60 hasta ve aynı demografik özelliklere sahip 40 sağlıklı kontrol grubudur. D vitamini ortalaması kontrol grubuna göre düşüktü ve kronik böbrek hastalığı olanlarda anlamlıydı (P < 0,002). Paratiroid hormon ortalaması kontrol grubuna göre yüksek ve kronik böbrek hastalığı olanlarda anlamlıdır (P < 0,006). Üre ortalaması kontrol grubuna göre yüksektir ve kronik böbrek hastalığı için anlamlıdır (P < 0,004) ve kreatinin ortalaması kontrol grubuna göre yüksek ve kronik böbrek hastalığı için anlamlıdır (P < 0,003). Preptinin ortalaması, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında normal referansın üzerindeydi ve kronik böbrek hastalığı için anlamlıydı (P < 0,007). Kronik böbrek yetmezliği tanılı hastalardan oluşan deney grubu için sonucumuz. Serum preptin konsantrasyonları, kan üre r=0,505, kreatinin, r=0,503, D vitamini r =-0,452 ve paratiroid hormonu r=0,322 ile bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
In our investigation, preptin levels were estimated in patients with complications of chronic renal disease, along with some biochemical indicators as vitamin D, calcium, blood urea, serum creatinine, and parathyroid hormone. The study included 40 healthy individuals as the control group and 60 patients with chronic renal disease, both of whom shared the same demographic characteristics. vitamin D levels are low on average compared to the control group, and they are significantly higher (P 0.002) in people with chronic renal disease. the mean of parathyroid hormone is above high compared with a control group and significant (P < 0.006) with chronic kidney disease, the mean of urea is high compared with a control group and it is significant (P < 0.004) with chronic kidney disease and creatinine mean is high compared with a control group and significant (P < 0.003) with chronic kidney disease, the mean of preptin was above the normal reference compared with a control group and it is significant (P < 0.007) with chronic kidney disease. Patients with chronic renal failure made up the experimental group in our study, which produced these results. Serum preptin concentrations correlated with blood urea r = 0.505, creatinine, r = 0.503, vitamin D r = - 0.452, and parathyroid hormone r = 0.322.