Poli etilen glikol birimleri içeren bazı yeni makro veya makronomerik azo başlatıcıların stiren ile polimerizasyonu
Styrene polymerization with some new macro or macromonomeric azoinitiators having PEG units
  1. Tez No: 78201
  2. Yazar: BEDRİ ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çeşitli yeni makro başlatıcılar ve makromonomerik başlatıcılar (makroinimerler) sentez edildi ve 60 °C deki stiren polimerizasyonları değerlendirildi. Bu makro başlatıcılar, 4,4'-disiyano-4,4'-azovaleril klorürün molekül ağırlığı 400 g/mol olan poly(etilen glikol) (PEG) veya benzoil klorür, acetil klorür, phenil izosiyanat or poly (etilen glikol) oleil eter ile reaksiyonundan elde edildi. 4,4,-disiyano-4,4'-azovaleril klorürün molekül ağırlığı 200, 400, 600, 1000, ve 1500 olan PEG ve 4-vinil benzilklorit ile reaksiyonundan makromer başlatıcılar da elde edildi. Macro başlatıcıların polimerizasyonundan çözünebilir blok kopolimerler elde edilirken, makroinimerlerin kütle polimerizasyonundan çapraz bağlı çözünür olmayan blok kopolimerler elde edildi. Oleil, benzoil, veya fenil üretan içeren makro başlatıcılarla elde edilen stiren-PEG blok kopolimerlerinin molekül ağırlıkları 21000 - 29000 g/mol arasındaydı. Diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) deneyleri gösterdi ki, bu çapraz bağlı blok kopolimerler camsı geçiş noktası 11 ile 37 °C arasında olan kristal yapılı PEG kısımlar içermektedir. Anahtar Kelimeler : Makromer Başlatıcı (Makroinimer), Çapraz bağlı Blokkopolimer, Makro Başlatıcı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several new macroinitiators and macromeric initiators (macroninmers) were synthesized and evaluated for the bulk polymerization of styrene at 60 °C. Macroinitiators were prepared from the reaction of 4,4'-dicyano-4,4,-azovaleryl chloride with poly(ethylene gylcol) (PEG) with a Mw of 400 and with either benzoyl chloride, acetyl chloride, phenyl isocyanate or poly (ethylene glycol) oleyl ether. Macromonomer initiators were also prepared from the reaction of 4,4,-dicyano-4,4'-azovaleryl chloride with poly(ethylene gylcol) (PEG) having Mw values of 200, 400, 600, 1000, 1500 g/moles and with 4- vinylbenzyl chloride. The bulk polymerization of styrene by macroinitiators gave crosslinked styrene-PEG block copolymers while the polymerizations by macroinitiators gave soluble copolymers. The molecular weights of the styrene-PEG block copolymers obtained with macroninitiators having oleyl, benzoyl, phenyl urethane end groups were 22000-29000 g/mol. DSC measurements showed that the crosslinked block copolymers had crystalline PEG units with melting transitions ranging from 1 1 to 37 °C. Key Words : Macromerinitiator (Macroinimer), Crosslinked Blockcopolymer, Macroinitiator VI