Çivril Ovası'nda (Denizli) paleocoğrafya araştırmaları
In Civril Plain (Denizli) paleogeography research
  1. Tez No: 782066
  2. Yazar: TUĞÇE TÜRBEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çivril ovası, Ege bölgesinin İç Batı Anadolu bölümünde, Denizli ili sınırlarında yer almakta olup jeolojik açıdan Ege horst-graben sisteminin doğu uzantısını oluşturmaktadır. Ova, Akdağ ve Bozdağ kütleleri arasında güneybatı- kuzeydoğu doğrultusunda yayılış gösteren tektonik bir depresyondur ve alüvyal- kolüvyal bir birikim alanı özelliği taşımaktadır. Beycesultan Höyüğü, bu depresyonun kuzeybatısındaki Çivril ilçe merkezinin 5 km güneybatısında bulunmaktadır. Işıklı gölü ise Çivril ovasının kuzeydoğu kesiminde Akdağ ve Bozdağ arasında, kuzeybatı- güneydoğu uzanımlı olup Büyük Menderes nehri üzerinde bulunmaktadır. Çivril ovasının kuzeybatısında Beycesultan höyüğü ile ovanın güneybatısında yer alan Ekşi höyüğün içinde bulunduğu doğal çevredeki değişimleri ve höyüklerin yayılış alanlarını belirlemek amacıyla Prof. Dr. Ertuğ Öner ve ekibi tarafından höyükler üzerinde ve yakın çevrelerinde delgi sondaj çalışmaları yapılmıştır. Bu tez çalışması söz konusu höyüklerin yakın çevresindeki coğrafi ortam özellikleri ve değişimlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Ekşi 2018 ve Beycesultan 2018 delgi sondaj çalışmalarından su ortamı olduğu varsayılan noktalardaki sondajlardan ve Işıklı gölünün batı kıyısında yapılan sondajdan alınan örnekler sedimantolojik ve paleontolojik analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Paleontolojik analizde fosilin yaşam ortamı, fosilin varlığı ve yokluğu ortam tespitinde indikatör olarak kullanılmıştır. Bulunan tüm fosiller sayılmış ve fosillerin dağılımları çizelgeler ile ortaya konmuştur. Paleontolojik analiz sonuçları, değişen hidrodinamik koşulları ortaya koyması bakımından sedimantolojik analizlerin sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda çalışma başlıca iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Çivril ovası ve yakın çevresinin fiziki coğrafya özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Işıklı gölün batı kıyısı ile Beycesultan höyüğü ile Ekşi höyüğün yakın çevresinde yapılan delgi sondajlardan çalışmalarından edinilen örneklerin sedimantolojik ve paleontolojik analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Beycesultan höyüğünün kuzeybatıdaki kısmi sınırı, Işıklı gölünün batı kıyısındaki seviye değişimleri, Ekşi höyüğün dikey yöndeki kısmi dağılışı ile yakınında bulunan Geren gölü mevkiindeki su varlığı ve değişimi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Çivril plain is located in the Inner Western Anatolian part of the Aegean region, on the borders of Denizli province and constitutes the eastern extension of the Aegean horst-graben system from a geological point of view. The plain is a tectonic depression spreading in the southwest-northeast direction between the Akdağ and Bozdağ masses and has the characteristics of an alluvial-Decolluvial accumulation area. Beycesultan Mound is located 5 km southwest of the district center of Çivril, to the northwest of this depression. Işıklı Lake is located on the Büyük Menderes river in the northeastern part of Çivril plain between Akdağ and Bozdağ, and it is located on the Büyük Menderes river in the northwest-southeast Dec. Beycesultan Höyük çivril plain is located in the southwest of the northwest of the plain, minus the changes in the natural environment that resides within the mound and mounds of the mound in order to determine the distribution of hole drilling reviewed by our team and work in its vicinity. This thesis study was carried out in order to determine the presence of water around the mounds in question and to reveal the possible effects of water environments on the settlements forming the mounds. In this thesis study, samples taken from the drilling operations of Eksi 2018 and Beycesultan 2018 boreholes at points assumed to be water environment and drilling on the western shore of Işıklı lake were examined by sedimentological and paleontological analysis methods. In paleontological analysis, the living environment of the fossil, the presence and absence of the fossil were used as indicators for determining the environment. All the fossils found were counted and the distributions of the fossils were revealed with charts. The results of paleontological analysis were evaluated together with the results of sedimentological analyzes in terms of revealing changing hydrodynamic conditions. In this direction, the study mainly consists of two parts. In the first part, the physical geographical features of the Çivril plain and its immediate surroundings are examined. In the second part, the results of sedimentological and paleontological analysis of samples obtained from drilling operations conducted on the western shore of Işıklı lake and in the immediate vicinity of Beycesultan höyük and Ekşi höyük were evaluated. According to the results of the analysis, the partial boundary of Beycesultan mound in the northwest, the level changes on the western shore of Işıklı lake and the relationship of Beycesultan mound with Işıklı lake; the partial distribution of Sour mound in the vertical direction and the presence and change of water in the nearby Geren lake location were revealed.