Beton püskürtme makinalarında kullanılan rotor sistemlerinin konstrüktif parametrelerin değişimine bağlı olarak çoklu alanda incelenmesi
Multi-field investigation of rotor systems used in shotcrete machines depending on the change of constructive parameters
  1. Tez No: 782067
  2. Yazar: MAHMUT CAN EYÜP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnşaat sektörü için hayati önem taşıyan beton püskürtme makinaları her geçen gün, karşımıza daha modern bir şekilde çıkıyor. Sürekli bir araştırma ve geliştirmenin olduğu günümüzde, bu sektörde de makinaların taleplere ve ihtiyaçlara göre modernize edilmesi elzemdir. Zorlu şantiye şartları ve birçok dinamik faktör göz önünde bulundurulduğunda, beton püskürtme makinalarında imalat safhasındaki her adım biraz daha önem kazanmaktadır. Çalışmamızda beton püskürtme makinalarının en hayati elemanlarından biri olan rotorun, hem imalat hem mukavemet hem atış kapasitesi açısından inceleyerek, teoride ideal bir rotor geometrisi saptanmıştır. Buradaki ufak geometri değişimlerinin dahi imalata etkisi yadsınamayacak seviyede olduğu fark edilmiştir. Dolayısıyla tasarımdaki en ufak detayların dahi, mühendislik anlamında ne kadar değerli olduğu gerçeği de tekrardan gözler önüne serilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen veriler, temellendirilerek ve neden-sonuç ilişkisi içerisinde açıklanarak yorumlanmıştır. Her bir parametre, kendi içerisinde farklı sonuçlar ve doğal olarak farklı yorumlar kazandırmıştır. Dolayısıyla tasarımcı, rotor tasarımı yaparken sadece bir parametreye değil birçok parametreye binaen yorum getirebilecek ve kendi talebine göre hareket etme özgürlüğüne kavuşacaktır. Her bir parametre için sonuçlar detaylı olarak resimlerle gösterilmiş ve sonuçlar matematiksel olarak da yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shotcrete machines, which are very important for the construction industry, appear in a more modern way every day. Today, where research and development is so important, it is necessary to modernize the machines according to the demands. Considering the difficult worksite conditions and many dynamic factors, every step in the manufacturing phase of shotcrete machines becomes more important. In our study, an ideal rotor geometry was determined in theory by examining the rotor in terms of manufacture, strength and shot capacity. It has been noticaed that even small geometry changes have an udenaible effect of manufacturing. Therefore, the fact that even the smallest details in the design are valuable in terms of engineering has been revealed once again. The data obtained at the end of the study were interpreted and explained in a cause effect relationship. Each parameter has brought different results and naturally different interpretations in itself. Therefore, the designer will be able to interpret not only one parameter but also many parameters while designing the rotor and will have the freedom to act according to his own demand. The results for each parameter are shown with pictures in detail and the results are also interpreted mathematically.