النــــــصـيـــريــــــــة فــــي السياسة السوريـــــــــــةفي القرن الأخير
Yakın dönem Suriye siyasetinde Nusayriler
- Tez No: 782104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Nusayrilerin yakın dönemde Suriye siyasetindeki rolü ve bunun sonucunda meydana gelen siyasi, dini ve demografik değişimleri ele almaktadır. Bugün Suriye'nin her tarafında etkileri hala devam eden bu olumsuz değişimler, Suriyeli birçok kişinin ölümüne ya da yurdundan göç etmesine neden olmuştur. Bu araştırmada Nusayrîliğin teşekkül süreci ve inanç esasları ana hatlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca kimi Nusayrî kaynaklar, önemli şahsiyetler ve bayramlara da değinilmiştir. Yanısıra Nusayrilerin Suriye coğrafyasındaki dağılımı ve tarihi süreç içerisindeki bazı tutumları üzerinde durulmuştur. Bu araştırmada, Nusayrilerin Suriye'deki karar alma mekanizmalarını kontrol etmeleri sonucu ortaya çıkan ciddi olaylar ve yakın dönemde meydana gelen toplumsal değişimler ele alınmıştır. Ayrıca bu durumun meydana getirdiği demografik değişimler, Nusayrilerin İran devleti ile yakın işbirliği ve bu işbirliğinin Suriye halkının siyasi, ekonomik ve dini kararlarına yansımalarından söz edilmiştir. Son olarak araştırma sonuç ve öneriler kısmıyla tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
This research deals with the role of the Nusayris in Syrian politics in the recent period and the resulting political, religious and demographic changes. These negative changes, the effects of which still continue throughout Syria today, have caused many Syrians to die or migrate from their homeland. In this study, the formation process of Nusayrism and its principles of belief are discussed with the main lines. In addition, some Nusayri sources, important personalities and holidays are also mentioned. In addition, the distribution of the Nusayris in the Syrian geography and some of their attitudes in the historical process are emphasized. In this research, the serious events that emerged as a result of the Nusayris controlling the decision-making mechanisms in Syria and the recent social changes are discussed. In addition, the demographic changes caused by this situation, the close cooperation of the Nusayris with the Iranian state and the reflections of this cooperation on the political, economic and religious decisions of the Syrian people were mentioned. Finally, the research was completed with the conclusion and recommendations part.