Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin 21. yüzyıl yeterliliklerine, yansıtıcı düşünme becerilerine ve argümantasyon algılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of argumentation-based inquiry approach on students' 21st century qualifications, reflective thinking skills and argumentation perceptions
- Tez No: 782119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada argümantasyon tabanlı bilim öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının öğrencilerin 21. yüzyıl yeterliliklerine, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine ve argümanytasyon algılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel veriler eş zamanlı olarak kullanılıp toplanan verilerin analizlerinden sonra sonuçlar birlikte sunulduğundan araştırmada kullanılan desen karma araştırma yöntemlerinden paralel yakınsak desendir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Marmara Bölgesi'nde bulunan bir büyükşehirin ilçesinde yer alan bir devlet okulunun 7. sınıfında öğrenim gören toplam 32 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın yapıldığı öğrenci grubunun araştırma öncesinde ATBÖ yaklaşımına yönelik herhangi bir bilgisi ve deneyimi olmayıp çalışma kapsamında bilgilendirilmişlerdir. Uygulama süreci 7 haftalık zaman diliminde“Işığın Madde İle Etkileşimi”ünitesi ile ünitede yer alan“Işığın Soğurulması”,“Aynalar”ve“Işığın Kırılması ve Mercekler”konularını kapsayan 9 ATBÖ etkinliği gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 21. Yüzyıl Beceri Ölçeği, Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği, Argümantasyon Algıları Testi öğrencilere ön test son test olarak uygulanmış ve gönüllü 14 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel analizden ortama, standart sapma ve frekans kullanılırken kestirimsel analizden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında ATBÖ yaklaşımı ile öğrencilerin 21. yüzyıl yeterlilikleri, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve argümantasyon algılarının olumlu yönde geliştiği tespit edilmiştir. Ayrıca süreç boyunca edinilen bilgi ve tecrübeler ile hem araştırmacılara hem de öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research displays the variability units of the argumentation-based inquiry (ATBL) approach to students' proficiency in the 21st century, their thinking skills towards problem solving, and their perceptions of variability. Since the results are presented together after the analysis of the collected data by using qualitative and quantitative simultaneously in the research, the pattern employed is the parallel convergent design, one of the mixed research methods. It consists of 32 students in total who saw the samples of the research in the 7th grade of a public school located in a metropolitan district in the Marmara Region in the 2021-2022 academic year. The student group in which the research was conducted did not have any knowledge and experience about the ABI approach before the research and they were informed within the scope of the study. The implementation process was carried out in a 7-week period, with the unit“Interaction of Light with Matter”and 9 ABIs covering the subjects of“Absorption of Light”,“Mirrors”and“Refraction of Light and Lenses”in the unit. The 21st Century Skills Scale, the Reflective Thinking Scale for Problem Solving, and the Argumentation Perceptions Test were administered as a pre-determined pre-test and post-test, and a semi-conducted interview was conducted with 14 volunteer students. In quantitative data analysis, mean, standard deviation and frequency from descriptive analysis were used, while Wilcoxon Signed Rank Test was used from predictive analysis. Content analysis was used in the analysis of qualitative files. With the ABI training, which carried out the research, the competencies of the students in the 21st century, their thinking tendencies towards problem solving predictions and the positive aspects of their perceptions of variability were determined. In addition, with the knowledge and experience gained throughout the process, suggestions were made to both teachers and teachers.