Okul öncesi eğitim kurumlarında güvenlik ile ilgili öğretmen ve veli görüşlerinin incelenmesi
Examination of teacher and parent opinions on safety in preschool education institutions
- Tez No: 782136
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada okul öncesi eğitim kurumlarında güvenlik ile ilgili öğretmen ve veli görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kütahya il merkezi ve ilçelerinde bulunan 14 resmi 22 özel okul öncesi eğitim kurumunda görevli 158 okul öncesi öğretmeni ve bu okullarda çocuğu bulunan sekiz veli oluşturmuştur. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında Aydoğan, Özyürek ve Gültekin Akduman (2019) tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Okul Güvenliği Anketi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğretmenlerin okul güvenliği algısı en yüksek ve en düşük olan ikişer okuldan sekiz veli seçilerek, Görüşme Formu aracılığıyla velilerin okul güvenliği konusunda görüşleri alınmıştır. Çalışmanın nicel verilerinin analizinde tek yönlü ANOVA, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul güvenliği algısının mesleki kıdemlerine, görev yaptıkları kurum türüne ve ilçeye göre anlamlı şekilde farklılaştığı; öğrenim durumuna, sınıfta bulunan çocuk sayısına ve çalışılan yaş grubuna göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Uyku ve dinlenme odası bulunan okullarda ise öğretmenlerin güvenlik algılarının öğrenim durumlarına, sınıflarında bulunan çocuk sayısına, çalıştıkları yaş grubuna, mesleki kıdemlerine, görev yaptıkları kurum türüne ve ilçeye göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre; velilerin büyük bölümünün çocuklarını okula kaydetmeden önce okulu güvenlik yönünden inceledikleri, genel olarak çocuklarının okulunda bulunan sınıf, mutfak, banyo/tuvalet, uyku ve dinlenme odası ile bahçe alanlarını güvenli buldukları saptanmıştır. Öğretmen ve velilerin okullarda güvenlik riski en yüksek alanlar olarak okul bahçesi ve sınıfları algıladıkları görülmüştür. Araştırmada velilerin güvenli okulda bulunması gereken nitelikler ile ilgili görüşlerinin alan yazınıyla paralellik gösterdiği belirlenmiş ve bu doğrultuda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it ıs aimed to examine the personel views of the teachers and parents about safety in educational instutions in preschool grades. The method which has been utilised in this study is the mixed method. The study group of the inquisition consists of eight parents and 158 preschool teachers who are currently in formal duty in 14 formal and 22 private preschools in the semester of 2021-2022 located in Kütahya province center and it's district regions. The School Safety for Children Survey which is developed by Aydoğan, Özyürek and Gültekin Akduman (2019) is also utilised for collecting the data. In the qualitative evaluation, parent's thoughts on the topic on safety in school are documented by selecting eight parents chosen from two of the schools that are evaluated to have the most and the least cognitive abilities via Interview Forms. Through the analysis of the qualitative datas, content analysis method and through the quantitative analysis ANOVA which is a one-way operating analysis were utilised. At the conclusion section of the study, it was determined that teachers' perception of school safety changes drastically based on their professional rankings, the type of instutions in which they operate and the province's districts; does not change drastically based on educational status, quantity of pupils in classroom and the age span of pupils for which teachers operate. In the schools with sleeping and resting room it was determined that teachers' perception of safety does not change based on the number of pupils, age span in which they operate, their professional ranking, the type instutions they operate and districts. According to the qualitative results of the study; it was detected that the great numbers of parents examine the schools from the perspective of safety before they sign their children to school and considered to have found schools safety as well in terms of classroom, kitchen, bathroom/restroom and resting room and garden space that are present. It ıs observed that the teachers and parents perceived school garden and classrooms with the highest risk in terms of safety. In this study ıt was detected that the perceptions of parents about the qualifications that must be present in the school possess parallelism along with lecture contains suggestions for such cause.