Kadının iş gücüne katılımının belirleyicileri
The determinants of female participation to labour force
  1. Tez No: 782137
  2. Yazar: ECEM KURT
  3. Danışmanlar: DR. CEM KAAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kadınların iş gücüne katılımını belirleyen faktörleri incelemek amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Araştırmalara göre en önemli faktörlerin kadının eğitim durumu ve ailenin gelir düzeyi olduğu saptanmıştır. Kadının medeni durumu, yaşı, kaç çocuk sahibi olduğu, kırda veya kentte yaşıyor olması, yaşadığı konutun mülkiyetine sahip olup olmaması ve eşinin eğitim durumu diğer önemli faktörlerdendir. Kadının iş gücüne katılımının belirlenmesinde sosyo-demografik özelliklerin yanı sıra devletlerin izlediği politikalar, kreşlere ve okul öncesi eğitim kurumlarına erişilebilirlik, kültürel tutum, cinsiyet ayrımcılıkları ve geleneksel bakış açısı gibi kültürel, toplumsal ve siyasal etkenler de belirleyici olmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye genelinde kadınların iş gücüne katılımını belirleyen unsurların araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 603 kişiden oluşan örneklemde kadınların ve evli erkeklerin cevapları analiz edilerek 484 kişilik veri setiyle ikili logit model analizleri yapılmıştır Analiz sonuçları, kadınların iş gücüne katılma kararları üzerinde eğitim düzeyinin, hanehalkı gelirinin, medeni durumun ve çocuk sayısının en önemli faktörler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted to examine the factors that determine women's labor force participation. According to the studies, it has been determined that the most important factors are the education level of the woman and the income level of the family. The marital status of the woman, her age, how many children she has, whether she lives in the countryside or in the city, whether she owns the house she lives in, and the education level of her husband are other important factors. In addition to socio-demographic characteristics, cultural, social and political factors such as the policies followed by the states, accessibility to kindergartens and pre-school education institutions, cultural attitudes, gender discrimination and traditional perspective are also determinative in determining women's participation in the workforce. In this study, it is aimed to investigate the factors that determine women's labor force participation throughout Turkey. For this purpose, logit model analyzes were performed with a data set of 484 people by analyzing the answers of women and married men in a sample of 603 people. The results of the analysis showed that education level, household income, marital status and number of children were the most important factors on women's labor force participation decisions.