L'indépendance de l'arbitre
Hakemin bağımsızlığı
- Tez No: 782167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NICOLAS BOUCHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Jean Moulin (Lyon III)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamız ile bağımsızlık karvamının tahkim dünyasında uygulanışı konusuna katkıda bulunmayı amaçladık. KArşılaştırmalı hukuk ile özellikle Fransız mevzuatının ve içtihadının kurumsal tahkim merkezlerinin kurallarının birlikte analizi, hakemin bağımsızlığı gerekliliğinin kısm evrensel düzeyde kabul edildiğini tespit etmemize sebep olmuştur. Bu analiz aynı zamanda bağımsızlık gerekliliğinin içeriği ve kapsamı konusunda var olan birçok belirsizliği de ortaya çıkarmamıza yol açmıştır. Bağımsızlığın tanımının yapılması zor bir kavram olduğu için hakemin bağımsızlığı yükümlülüğünü oluşturan unsurları açıklamayı tercih ettik. Bu yükümlülük iki şekilde karşımıza çıkmıştır. Objektif görünümünde bağımsızlık, hakem ve uyuşmazlığın konusu arasındaki ilişkileri nitelendirmeyi kapsamaktadır. Sübjektif görünümünde ise bağımsızlık hakem ve uyuşmazlığın tarafları arasındaki ilişkileri nitelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda hakem, tarafsızlık yükümlülüğüne uymak zorundadır. Bağımsızlığı oluşturan unsurlardan olan bu iki yükümlülük, bağımsızlığa eklenen ve bağımsızlıktan farklı olan gereklilikler olarak nitelendirilmemelidir. Bağımsızlık yükümünün içeriği, temeli ve kapsamı belirlendiğinde hakemin aydınlatma yükümünü tanımlamak ve bağımsızlığın sağlanamadığı durumlarda öngörülen yaptırımları incelemek gerekmektedir. Çalışmamızda, hakemin seçimini ve hakemin görevini kabul etmesini imkansız kılarak tahkim kurumuna zarar verme riski dışında, aydınlatma yükümünün çok sıkı bir şekilde algılanmaması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bunun dışında çalışmamız, hakemin bağımsızlığına zarar verebilecek koşulun gerçekleşme zamanına göre öngörülmüş birçok yaptırımı da göstermiştir. Bağımsızlığın sağlanamaması ; hakemin reddine, sorumluluğuna, tahkim anlaşmasının ve hatta tahkim kararının iptaline kadar giden sonuçlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı öncelikle hakemin bağımsızlığının önemini göstermek, daha sonra da özellikle hakem mahkemesinin oluşturulmasında hakemin bağımsızlığından kaynaklanan sorunları görmektir. Kanaatimizce bu aşama tahkim sürecinin en önemli aşamasıdır. Eğer bu amacı yerine getirebildiysek çalışmamız oynamasını arzu ettiğimiz rolü oynayabilmiş demektir.
Özet (Çeviri)
With our study, we aimed to contribute to the application of the independence in the arbitration world. The combined analysis of comparative law and especially the French legislation and jurisprudence of the rules of institutional arbitration centers has led us to determine that the requirement for the independence of the arbitrator is universally accepted. This analysis has also led us to uncover many uncertainties that exist about the content and scope of the independence requirement. Since independence is a difficult concept to define, we preferred to explain the elements that constitute the obligation of the arbitrator's independence. This obligation has arisen in two ways. In its objective view, independence includes characterizing the relationships between the arbitrator and the subject of the dispute. In its subjective view, independence includes characterizing the relations between the arbitrator and the parties to the dispute. In this context, the arbitrator must comply with the obligation of impartiality. These two obligations, which are among the elements constituting independence, should not be considered as requirements that are added to independence and that are different from independence. When the content, basis and scope of the independence obligation are determined, it is necessary to define the arbitrator's obligation to enlighten and to examine the sanctions envisaged in cases where independence cannot be achieved. In our study, it is emphasized that the obligation of disclosure should not be perceived too strictly, except for the risk of harming the arbitration institution by making it impossible for the arbitrator to choose and accept the duty of the arbitrator. Apart from this, our study has also shown many sanctions foreseen according to the realization time of the condition that may harm the independence of the arbitrator. Failure to achieve independence; the arbitrator's refusal, liability, and the annulment of the arbitration agreement and even the arbitral award. The aim of this study is primarily to demonstrate the importance of the independence of the arbitrator, and then to see the problems arising from the independence of the arbitrator, especially in the establishment of the arbitral tribunal. In our opinion, this stage is the most important stage of the arbitration process. If we have been able to fulfill this purpose, our work has played the role we wished it to play.