Military change in the Israel Defense Forces
İsrail Savunma Kuvvetleri'nde askeri değişim
- Tez No: 782171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Etütleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, İsrail ordusunun 2006-2016 yılları arasında savaş boyutundan terör operasyonlarına evrilen değişim sürecini detaylı biçimde ele almaktadır ve aynı zamanda yapılan hataları ve bunlardan çıkarılan veya çıkarılamayan dersleri de açıklamaktadır. Ayrıca literatürde henüz teorik bir çerçeveye oturtulmadığı için sadece belirli kavramlarla açıklanan askeri değişim/dönüşüm/yenilik çalışmalarına bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Çalışmada mevcut kavramlar arasından anlamı itibarıyla hibrit, yani hem aşağı-yukarı hem de yukarı-aşağı yönlü hem de pozitif/negatif değişimleri kapsayan“değişim”(change) kavramını baz almaktadır. İsrail Ordusunun değişimine etki eden faktörler, tek bir faktöre bağlı olmaksızın ayrıntılı olarak örneklendirilmiş ve yıllar içinde sayısal olarak artış veya azalış gösteren kuvvet yapısının nicel analizi ile desteklenmiştir. Çalışma, alanında öne çıkan akademisyen ve yazarların kitap ve/veya makalelerinden, sivil toplum kuruluşlarının haberlerinden, raporlarından ve İsrail ordusunun resmi internet sitesinden derlenen bilgilerden yararlanarak, alanda önem kazanan askeri değişim alanındaki hibrit çalışmalara katkı sağlanmaktadır. Son olarak, çalışma doktrin, teknoloji, kültür, tehdit algısı ve organizasyon/yapı olmak üzere beş değişim alanı tanımlamıştır. Araştırmada, kültür, teknoloji, sivillerin müdahalesi ve siyasi amaçların bu alanlardaki değişimleri hibrit bir şekilde, yukarı- aşağı ve aşağı-yukarı yönlü, bazen her ikisi de dahil olacak şekilde etkilediği fakat İsrail ordusu için bir değişim formülü oluşturmanın mümkün olmadığı çünkü değişimlerin mevcut koşullar ve imkanlara göre gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study elaborates on the Israeli army's change, which evolved from the dimension of war to terrorism operations between 2006-2016. It also explains the mistakes made and lessons that were or could not be learned from them and aims to delve more into the military change/transformation/innovation studies, which are only explained with certain concepts since they have not yet been put into a theoretical framework in the literature. Various concepts used to convey the same meaning are discussed to clarify the conceptual differences. Moreover, the study refers to“change”among the concepts because of its denotation covering hybridity, including both bottom-up and top-down changes and positive/negative ones. The factors for these changes are exemplified in detail, without depending on a single factor, and are supported by the quantitative analysis of the force structure, which demonstrates numerical increases or decreases in years. The study utilizes the books and/or articles of prominent academicians and authors, news, reports of NGOs and information extracted from the IDF's official website and, thus, contributing to hybrid studies gaining importance in military change studies. Finally, the study identifies five areas of change: doctrine, technology, culture, threat perception and organization/structure. As a result of the analysis, it concludes that culture, technology, civilian intervention, as well as political motives, affected the changes in those areas in a hybrid way, including top-down and bottom-up changes, sometimes both and it is not possible to explain Israel's military change with formulas as changes are determined by the circumstances and possibilities.