Defining precarious work through the experiences of set workers in Turkey
Türkiye'deki set işçilerinin deneyimleri üzerinden güvencesiz çalışmayı tanımlamak
- Tez No: 782177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, film ve televizyon endüstrilerinde farklı görevlerde ve departmanlarda çalışan 31 set işçisinin anlatıları üzerinden Türkiye'de kültür endüstrilerindeki güvencesiz çalışmayı (yeniden) tanımlamaktadır. Standing, küreselleşmenin bir sonucu olarak, güvensizlik ve belirsizlikle tanımlanan daha parçalı bir küresel sınıf yapısının ortaya çıktığını gözlemlemekte ve prekaryayı öne çıkan farklı bir sınıf olarak tanımlamaktadır (2011). Kapsamlı, karmaşık ve sistematik bir anlayış sağlamak amacıyla, bu çalışmada Türkiye'deki set işçilerinin güvencesiz istihdamını çok katmanlı bir süreç olarak incelemek için görüşmelerin analizinde Donal Carbaugh'un Kültürel Söylem Analizi (CuDA) uygulanmıştır. Güvencesiz çalışmanın mücadeleler tarafından tanımlanan bir durum olduğu savunulmaktadır. Bu çalışma, set işçilerinin işyerinde mücadele ettiğini açık bir şekilde göstermektedir. Türkiye'deki set işçilerinin bir sınıftan ziyade bir durum olarak anlaşılabileceğini ve güvencesiz durumlarının farklı olduğunu göstermektedir. Nitel araştırma, milyon dolarlık bir sektördeki gündelik faaliyetlere yeni bir bakış açısı sunmaya çalışmakta ve set işçileri üzerinden güvencesiz çalışmaya yeni bir tanım getirerek mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study (re)defines the precarious work in cultural industries in Turkey through the accounts of 31 set workers working in different tasks and departments in the film and television industries. Standing observes that as a result of globalization, a more fragmented emerging global class structure arises defined by insecurity and uncertainty, and he identifies the precariat as a distinct class that rises to the fore (2011). In order to provide a comprehensive, complex, and systematic understanding, Cultural Discourse Analysis (CuDA) by Donal Carbaugh is applied in the analysis of the interviews to explore the precarious employment of set workers in Turkey as a multilayered process, in this study. It is argued that precarious work constitutes a condition defined by struggles. This study unequivocally shows that set workers struggle in the workplace. It demonstrates that set workers in Turkey may be understood as a condition rather than a class and that their precarious situation is distinct. The qualitative research tries to offer a fresh perspective on everyday activity in a multi-dollar industry and introduces a new definition of precarious work through set workers, contributing to the existing literature.