Okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri ile bağımsız öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social skills and independent learning skills of preschool children
  1. Tez No: 782178
  2. Yazar: GÜNSELİ SİMGE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri ile bağımsız öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Okul öncesi dönem çocuklarının bu iki becerisi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bir çalışma olduğu için ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Ankara ili; Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan MEB'e bağlı bağımsız anaokullarına ve anasınıflarına devam eden 36-60 ay arası 250 çocuk oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Whitebread, Saraç ve Karakelle (2019) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Çocuklar İçin Bağımsız Öğrenme Ölçeği 3-5 (BÖD 3-5) ve Ömeroğlu vd. (2014) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) kullanılmıştır. Bu ölçekler aracılığıyla toplanan veriler analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle non-parametrik testler kullanılmıştır. Çalışma grubuna ait kişisel verilerin incelenmesinde yüzde (%) ve frekans (n) değerleri alınmış, değişkenlere göre ölçek puanları incelenirken Mann Whitney U testi, ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Spearman Brown Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır ve bağımsız öğrenme becerisini en çok etkileyen sosyal beceri alt boyutunun tespit edilmesinde CHAID analizi, karar ağacı tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çocukların sosyal beceri toplam puanı arttıkça bağımsız öğrenme becerisi toplam puanlarının arttığı ve aralarında anlamlı bir ilişki olduğu, cinsiyete göre her iki beceri arasında anlamlı farklılıklar olmadığı, yaşa göre 36-48 aylık çocukların 49-60 ay arası çocuklara göre daha yüksek sosyal becerilere ve bağımsız öğrenme becerilerine sahip olduğu görülmüştür. Sosyal beceri eğitimi alan öğretmenlerin sınıfında bulunan çocukların OSBED toplam puanları ile OSBED alt boyutlarından arkadaşlık becerileri ve duygularını yönetme becerileri puanlarının yüksek olduğu görülmüştür. OSBED alt boyutlarından başlangıç becerileri, akademik destek becerileri ve bağımsız öğrenme becerilerinin ise öğretmenlerin sosyal beceri eğitimi alma durumuna göre değişiklik göstermediği saptanmıştır. Öğretmenlerin öğrenim düzeyi ise çocukların sosyal becerileri ve bağımsız öğrenme becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. CHAID analizi karar ağacı yapısına göre çocukların bağımsız öğrenme becerilerini en çok etkileyen alt boyutun akademik destek becerileri alt boyutu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between preschool children's social skills and independent learning skills. Since the research reveals the relationship between these two skills of preschool children, a descriptive study was conducted using the relational screening model. The study group of the research consisted of 250 children aged 36-60 months attending independent kindergartens and preschools affiliated with the Ministry of National Education in Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, and Yenimahalle districts of Ankara province during the 2020-2021 academic year. Children Independent Learning Development Checklist 3-5 (CHILD 3-5) developed by Whitebread, Saraç, and Karakelle (2019) and Preschool Social Skills Assessment Scale (PSSA) developed by Ömeroğlu et al. (2014) were used to collect the data. The data collected through these scales were analyzed. Since the data were not normally distributed, non-parametric tests were used. In analyzing the personal data of the study group, percentage (%) and frequency (n) values were taken; Mann Whitney U-test was used to examine the scale scores according to the variables, Spearman Brown Correlation Coefficient was used to compare the scale scores, and CHAID decision tree analysis was used to determine the dimension of social skills that most affected independent learning skills. As a result of the research, it has been observed that as the total score of social skills increases, the total score of independent learning skills also increases with a significant relationship between them, there are no significant differences between both skills according to gender, and in terms of age groups; children aged 36-48 months have higher social skills and independent learning skills than children aged 49-60 months. It was found that the children taught by teachers who received social skills training had higher PSSA total scores and higher scores in the scale dimensions of PSSA, namely friendship skills and emotion management skills. It was determined that the infancy skills, academic support skills of PSSA scale dimensions, as well as independent learning skills, did not vary by whether the teachers received social skills training. On the other hand, the teachers' education level did not make a significant difference in children's social and independent learning skills. According to the decision tree structure of CHAID analysis, it was found that the most significant scale dimension affecting children's independent learning skills was the dimension of academic support skills.