Terör olaylarından doğan zararlarda idarenin sorumluluğu
Responsibility of the administration for damages arising from terrorist incidents
- Tez No: 782275
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İdarenin mali sorumluluğu, hukuk devleti ilkesinin gereği olarak ele alınmaktadır. İdari yargı yerlerince yapılan değerlendirmeler ışığında ortaya çıkan mali sorumluluk konusu idare hukukuna ilişkin birçok noktayla bağlantılı olarak değerlendirilmelidir. Özellikle yürütülen kamu hizmetinin nitelikleri idarenin sorumluluğunun tespiti açısından önem kazanmaktadır. Terör olayları kapsamında idarenin mali sorumluluğu, idare hukuku açısından kolluk hizmeti, tam yargı davası ve tazminat konularını kapsayan bir konudur. Bu konular üzerinden yapılacak değerlendirmeler idarenin hukuka uygunluk sınırları içerisinde kamu hizmetini sürdürmesini sağlamaktadır. İdarenin terör olaylarını engelleyememesinin kusuruna dayanmaması durumunda değerlendirilen sosyal risk ilkesinin uygulanması yargısal denetim açısından önemli farklılıklar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The financial responsibility of the administration is handled as a requirement of the rule of law. The concept of financial responsibility, which emerged in the light of the decisions made by administrative jurisdictions, should be evaluated in connection with many points related to administrative law. In particular, the qualities of the public service carried out gain importance in terms of determining the responsibility of the administration. Financial responsibility of the administration within the scope of terrorist incidents is a subject covering law enforcement services, remedy action and compensation in terms of administrative law. Evaluations to be made on these issues ensure that the administration continues its public service within the limits of compliance with the law. The social risk principle, which is evaluated if the administration's failure to prevent terrorist incidents is not based on fault, creates significant differences in terms of judicial review.