Antikanser etkin madde yüklü nanopartikül geliştirilmesi ve in-vitro karakterizasyonu
Development of anticancer drug loaded nanoparticle and in-vitro evaluation
- Tez No: 782286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kolon kanseri, ilk aşamalarında belirtisiz olan ve her yıl 1.8 milyon vakaya yol açan üçüncü en yaygın kanserdir. Erken aşamalarda tespit edilirse, kemoterapi ile tedavi edilebilir ve 5-Fluorourasil bu kanser için umut verici bir tedavi seçeneğidir. Ne yazık ki, bu ilaç çok sayıda yan etkiye neden olur ve hastaların rahatsız edici bir tedavi dönemi yaşamasına neden olur. Bu projede, 5-FU ionik jelasyon yöntemi kullanılarak kitosan nanopartiküllere yüklendi ve hazırlanan nanopartiküllerin sitotoksisitesi değerlendirildi. Hazırlanan nanopartiküller, boyut, boyut dağılımı, zeta potansiyeli, morfolojisi, kapsülasyon etkililiği, in vitro salımı ve in vitro sitotoksisite açısından karakterize edildi. Nanopartiküller pH=4.5'de 5:1 kitosan-tripolifosfat oranı kullanılarak hazırlandı ve nanopartikül boyutu, PdI ve zeta potansiyeli sırasıyla 217.03 ± 10.41, 0.37 ± 0.11 ve 0.02 ± 0.02 olarak hesaplandı. %EE 15.69% olarak hesaplandı ve 24 saatte yaklaşık %40 in vitro sürdürülen salım profili vardı. Sitotoksisite analizine göre, 5-FU yüklü kitosan nanopartiküller, serbest 5-FU ile karşılaştırıldığında daha düşük bir 5-FU konsantrasyonu kullanarak CT-26 kolon kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurdu. Sonuç olarak, hazırlanan nanopartiküller istikrarlı ve düzenli dağılıma, uygun boyuta ve etkililikli kapsülasyon kabiliyetine sahiptir. Ayrıca, 24 saat sonra düzenli salımı takiben başlangıçta patlama salımı gösterir, bu da kolon kanserinin in-vivo araştırmalar ve klinik denemelerle tedavisi için umut verici bir tedavi olarak görülmesine olanak tanır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most commonly occurring cancer which remains asymptomatic in its early stages, leading to 1.8 million diagnoses per year. If detected at an early stage, it can be treated through chemotherapy, with 5-Fluorouracil being a promising treatment option. However, this medication is accompanied by a significant number of side effects, making the treatment process unpleasant for patients. In this study, 5- FU was loaded into chitosan nanoparticles using an ionic gelation method, with the aim of reducing the drug's side effects and evaluating the cytotoxicity of the prepared nanoparticles. The prepared nanoparticles were characterized in terms of particle size, particle size distribution, zeta potential, morphology, encapsulation efficacy, in-vitro release, and in-vitro cytotoxicity. The nanoparticles were prepared in a pH of 4.5 using a 5:1 chitosan to tripolyphosphate ratio, resulting in a particle size of 217.03 ± 10.41, a PdI of 0.37 ± 0.11, and a zeta potential of 0.02 ± 0.02. The encapsulation efficacy was calculated as 15.69%, with a sustained release profile of approximately 40% over 24 hours. The cytotoxicity analysis showed that 5-FU-loaded chitosan nanoparticles effectively stopped the proliferation of CT-26 colorectal cancer cells with a lower concentration of 5-FU compared to free 5-FU. In conclusion, the prepared nanoparticles exhibit stable, uniform distribution, appropriate particle size, and efficient encapsulation capability. Furthermore, they demonstrate an initial burst release followed by sustained release after 24 hours, making them a promising candidate for the treatment of colorectal cancer with further in-vivo investigations and clinical trials.