Mineralizan peptid yavaş salınım preparatlarının in vitro osteoblast mineralizasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of controlled releasing mineralizing peptide preparations on in vitro osteoblast mineralization
- Tez No: 782305
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM BÜLENT KURTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Periodontitis, doğal diş etrafındaki destek dokunun yıkımı nedeniyle diş kaybıyla sonuçlanabilen inflamatuar bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde kaybedilen destek dokuların tekrar yerine konulması en ideal tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile başarılı sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Ancak orijinal dokuların biyouyumlu ve biyoatraktan maddeler ile tamir ve rejenerasyon özelliklerinin artırılması ideal bir hedef haline gelmiştir. Bu amaçla sıklıkla amelogenin kaynaklı Emdogain yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı Emdogain'e alternatif olabilecek sentetik olarak üretilebilen ve çok daha ucuza mal edilebilen mineralizan peptidin osteoblast hücre kültürleri üzerindeki etkilerini kıyaslamaktır. Bu amaçla 0.4mM konsantrasyonda %3'lük jel kıvamında hazırlanan mineralizan peptid jel ile sade jelatin, Emdogain ve hiçbir şey katılmamış olan (kontrol) osteoblast hücre kültürü grupları hazırlanmıştır. Hazırlanan ortamlarda XTT(tetrazolium salt), alkalen fosfataz enzimi ve askorbik asit eklenen ve askorbik asit eklenmeyen gruplarda alizarin kırmızı testi sekizer adet örnekte incelenmiştir. Ayrıca hücre morfolojilerini ve siteskeleton yapılarını gözlemlemek için üçer adet örnekte tarama elejktron mikroskobu ve immünfloresans görüntüleme teknikleri uygulanmıştır. Yapılan XTT analizinde sadece jelatin grubu %70 değerin altında kalmış ve sitatoksik olarak düşünülmüştür. Mineralizan peptid grubu tüm test analizlerinde kontrol grubuna ve sade jelatin grubuna nazaran istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu sonuçlar vermiştir. Askorbik asit ilave edilen alizarin kırmızı testinde mineralizan peptid jel Emdogain ile benzer sonuçları vermiştir. Mineralizan peptid jel, Emdogain kadar yüksek seviyelerde olmasa da, osteoblast hücre kültürlerinde kontrol ve sade jelatin gruplarına nazaran olumlu sonuçlar vermiştir. Daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is an inflammatory disease that can result in tooth loss due to the destruction of the supporting tissue around the natural tooth. The most ideal treatment of periodontal disease is, replacing the lost supporting tissues. Particularly successful results have been tried to be obtained with directed tissue regeneration. However, increasing the repair and regeneration properties of original tissues with biocompatible and bioattractant materials has become an ideal target. Emdogain from amelogenin is widely used for this purpose. The aim of our study is to compare the effects of synthetically produced mineralizing peptide, which can be an alternative to Emdogain, on osteoblast cell cultures. For this purpose, mineralizing peptide gel prepared in 3% gel consistency at 0.4mM concentration, plain gelatin, Emdogain and osteoblast cell culture groups with nothing added (control) were prepared. XTT (tetrazolium salt), alkaline phosphatase enzyme activity test and alizarin red test (ascorbic acid added and without ascorbic acid) were eximined in the prepared medias with eight samples. In addition, scanning electron microscopy and immunofluorescence imaging techniques were applied to three samples in order to observe cell morphologies and skeleton structures. In the XTT analysis, only the gelatin group remained below 70% and was considered cytotoxic. Mineralizing peptide showed statistically significant and positive results in all test analyses compared to the control group and the plain gelatin group. Mineralizing peptide gel has similar results with Emdogain in the alizarin red test, in which ascorbic acid was added. As a result, although the mineralizing peptide gel was not as successful as Emdogain, it showed positive results in osteoblast cell cultures compared to the control and plain gelatin groups. Further investigations are needed.