Otizmde insülin degrade edici enzimin değerlendirilmesi, D vitamini ve bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
Evaluation of insulin degrading enzyme in autism, its relationship with vitamin D and some biochemical parameters
- Tez No: 782394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ALIM, DR. OMAR ALİ KANOSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Iraklı otizm hastalarında, insülin degrade edici enzim (IDE) ile D vitamini konsantrasyonu, glukoz konsantrasyonu, lipid konsantrasyonu (Kolesterol, Trigliserit, HDL, LDL ve VLDL), bazı antioksidan parametlerin konsantrasyonları (süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA)) arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tikrit Eğitim Hastanesi/Otizm Merkezi'nde tanısı konulan 1-20 yaş arası 60 otistik hasta ve 30 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Otizmin erken tespiti ve tedavisi için kullanılabilecek biyokimyasal göstergeleri bulmak için bu çalışmada otizm hastalarında ve kontrol grubunda IDE aktivitesi ve kan biyobelirteçleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine the relationship between insulin degrading enzyme (IDE) and vitamin D concentration, glucose concentration, lipid concentration (Cholesterol, Triglyceride, HDL, LDL and VLDL), some antioxidants parameters's concentration (superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA)) in Iraqi autism patients. 60 autistic patients aged 1-20 years diagnosed in Tikrit Training Hospital/Autism Center and 30 healthy individuals were included in the study. In order to find biochemical markers that can be used for early detection and treatment of autism, IDE activity and blood biomarkers were measured in autism patients and control group in this study.