Obsesif kompülsif bozukluk ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu eştanısı ve ortak mizaç özelliklerinin değerlendirilmesi
Evolation of common temprament character traits and attention deficiency and hyperactivity disorder comorbidity in patients with obsessive compulsive disorder and bipolar disorder
  1. Tez No: 782421
  2. Yazar: CEMİLE HAZAN TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda bipolar bozukluk (BB) ve obsesif kompülsif bozukluk (OKB) hastalarındaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) eştanısının ve mizaç-karakter özelliklerinin incelenmesi ve ortak mizaç özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca OKB ve BB hastalarında DEHB eştanısı bulunmasının mizaç özellikleri bakımından etkisinin incelenmesi de hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ekim 2022- Ocak 2022 arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniklerine başvuran hastalar arasından, DSM-5'e göre bipolar bozukluk tanısı alan 50 hasta (BB grubu) ve obsesif kompülsif bozukluk tanısı alan 50 hasta (OKB grubu) alındı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, DSM-5 İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5), Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) ve Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) uygulandı. OKB ve BB grubundaki DEHB eştanılı hastalar tespit edildi. Bu iki grup mizaç ve karakter özellikleri ve DEHB eştanısının mizaç ve karakter özelliklerine etkisi bakımından karşılaştırıldı. Bulgular: OKB grubunda DEHB eştanısının BB'a göre daha yüksek olduğu tespit edildi. OKB ve BB grubunun MKE puanları karşılaştırıldığında yenilik arayışı, ödül bağımlılığı, sebat etme, iş birliği yapma ve kendini aşma toplam puanları arasında DEHB eştanısı olup olmaması fark etmeksizin OKB grubu ile BB grubu arasında fark saptanmadı. Zarardan kaçınmanın OKB grubunda yüksek, kendini yönetmenin BB grubunda yüksek olduğu tespit edildi. DEHB eştanılı BB ve OKB hastalarında bakıldığında hiçbir mizaç ve karakter özelliğinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: OKB ve BB gruplarında anlamlı fark saptanan zarardan kaçınma mizaç özelliği ve kendini yönetme karakter özelliklerinde; DEHB eştanısı olduğu zaman OKB ve BB gruplarında fark saptanmaması bu mizaç ve karakter özelliklerinin DEHB'nin etkisiyle değişmiş olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine the comorbidity of attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) and temperament-character traits in bipolar disorder (BD) and obsessive-compulsive disorder (OCD) patients and to determine common temperament traits. Besides, the study aimed to examine the effect of comorbid ADHD in OCD and BD patients regarding temperament traits. Materials and Methods: Among the patients who applied to the psychiatry clinics of UHS Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between August 2021 and July 2022, 50 patients diagnosed with bipolar disorder (BD group) and 50 patients diagnosed with obsessive-compulsive disorder (OCD group) considering to DSM-5 were included in our study. A sociodemographic data form, Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5), Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS), and Temperament and Character Inventory (TCI) were administered to the participants. Patients with ADHD comorbidity were identified in the OCD and BD groups. These two groups were compared in terms of temperament and character traits and the effects of ADHD comorbidity on temperament and character traits. Results: The comorbidity of ADHD was determined to be higher in the OCD group than in the BD group. Considering the comparison of the TCI scores of the OCD and BD groups, no difference was found between the two groups in the total scores of novelty seeking, reward dependence, persistence, cooperativeness, and self-transcendence regardless of the presence of ADHD comorbidity or not. Harm avoidance was high in the OCD group, and self-directedness was high in the BD group. No statistically significant difference was found in any temperament and character traits in BD and OCD patients with ADHD comorbidity. Conclusion: When the harm avoidance temperament and self-directedness traits, found to be significantly different in the OCD and BD groups, were accompanied by ADHD comorbidity, no difference was found in the OCD and BD groups, suggesting that these temperament and character traits might have changed under the influence of ADHD.