Millî Savunma Üniversitesinde hibrit eğitim sistemine geçiş için yeni nesil öğrenim teknolojileri ile tasarlanmış sınıf modeli
Classroom model designed with new generation learning technologies for the transition to hybrid education system at National Defense University
  1. Tez No: 782422
  2. Yazar: DENİZ VAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hibrit sistem, günümüz yaşam koşullarının bir gereksinimi haline gelmiş olup eğitim alanında yaşanacak gelişmelerin de tetikleyicisi konumdadır. Artan teknolojik gelişmeler neticesinde hayatın hemen her alanında olduğu gibi eğitim alanında da teknolojik gelişmelerden yararlanılması bir gereksinim haline gelmiştir. Ülkeler ve eğitim kurumları yavaş yavaş eğitim öğretim sürecinde teknoloji kullanımını arttırma yoluna giderken pandemi süreci ile birlikte bu durum çok daha yoğun ve hızlı bir hal almıştır. Yüz yüze eğitimin mümkün olmadığı süreçte eğitminin sürdürülebilirliği için uzaktan eğitime ihtiyaç duyulmuştur ki bu da teknoloji kullanımı ile mümkün olmuştur. Bu durum günümüzde pandeminin etkilerinin azaldığı ortamda yeni bir model olan hibrit modelin uygulanabilirliğine ve uygulanmasına yönelik yeni öneriler, yeni teşvikler sunmuştur. Çalışma kapsamında Milli Savunma Üniversitesi için hibrit model önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikli olarak uzaktan eğitim, uzaktan eğitim teknolojileri ve yüksek öğretimde hibrit eğitimin sisteminin varlığı ve gelişimi başlıklarına yer verilmiştir. Bir sonraki bölümde eğitim teknolojisi, eğitim teknolojisinin tarihçesi, eğitim teknolojisinin yararları, çeşitleri ve yükseköğretimdeki farkındalığa yönelik başlıklara yer verilirken son bölümde Milli Savunma Üniversitesine dair kısa bilgilerin ardından ülkemizde hibrit eğitim sisteminin öncülerinden olan Bahçeşehir Üniversitesi tarafından izlenen sürece, geliştirilen standartlara yer verilerek sonuç ile birlikte çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The hybrid system has become a necessity of today's living conditions and is the trigger for the developments in the field of education. As a result of increasing technological developments, it has become a necessity to benefit from technological developments in the field of education, as in almost all areas of life. While countries and educational institutions are gradually increasing the use of technology in the education process, this situation has become much more intense and fast with the pandemic process. In the process where face-to-face education was not possible, distance education was needed for the sustainability of education, which was made possible by the use of technology. This situation has offered new suggestions and new incentives for the applicability and implementation of the hybrid model, which is a new model in the environment where the effects of the pandemic have decreased today. Within the scope of the study, it is aimed to develop a hybrid model proposal for the National University. In this direction, the titles of distance education, distance education technologies and the existence and development of the hybrid education system in higher education are given priority. In the next section, the titles of educational technology, the history of educational technology, the benefits of educational technology, its types and awareness in higher education are given. work has been completed.