Değişmeli cebirlerin 𝟐−çaprazlanmış modülleri ve morfizmleri için izomorfizm teoremleri
Isomorphism theorems in 𝟐−crossed modules and morphisms of commutative algebras
  1. Tez No: 782432
  2. Yazar: ABDULLAH TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İzomorfizm Teoremleri grup ve halka teorilerinde önemli bir konuma sahip olup, cebirler için var olan izomorfizm teoremleri bilinen bir çok yapının temelini oluşturmaktadır. Whitehead'ın cebirleri için nitelendirdiği çaprazlanmış modül kavramı önemli cebirsel ya-pıdır. Başlangıcı cebirlerde çaprazlanmış modüllerin izomorfizm teoremleri olup genel bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı değişmeli cebirler üzerinde 2−çaprazlanmış modüllerin üç izomorfizm teoreminin de var olduğunu ve yapıların birbiri ile ilişkisinin olduğunu araş-tırmaktır. Böylelikle cebir teorisinde ve cebirsel topolojide temel yapıların aslında bir çok yeni konunun keşfine önemli ışık tutarak güncel yapılara rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Isomorphism Theorems have an important place in group and algebra theories, and the isomorphism theorems for algebras form the basis of many known structures. The cros-sed module concept that Whitehead describes for groups is an important algebraic structure. The beginning of this thesis is about the isomorphism theorems of crossed modules in com-mutative algebras and gives a general perspective. The aim of this thesis study is to investigate the existence of all three isomorphism theorems of 2−crossed modules on commutative algebras and the relationship between these structures. Thus, basic structures in algebraic theory and algebraic topology will actu-ally guide the current structures by shedding important light on the discovery of many new topics.