Sosyolojik bir fenomen olarak KOVİD-19 ile pozitivizm ilişkisi
The relationship between COVID-19 and positivism as a sociological phenomenon
  1. Tez No: 782441
  2. Yazar: NAGEHAN HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Elinizdeki metin genelde bir sağlık sosyolojisi çalışmasıdır. Özelde ise Kovid-19 pandemisi ekseninde bir bilimsel ihtilaf ve pozitivizm ile incelemesidir. İhtilafsız bir bilim cemaatinden bahsetmek olanaksızdır. Bilimsel ihtilafların, işaret ettikleri fenomenler ve itilafların yürütülme şekli şüphesiz sosyolojik olgulardır. 21. Yüzyılın en etkili olaylarından biri olan Kovid-19 pandemisinin de sosyolojik sebep ve sonuçlar açısından büyük öneme sahip olduğu ve bu sebeple sosyolojik bakış açısı ile incelenmesi gerektiği açıktır. Elinizdeki metin Kovid-19 pandemisini pozitivizm ekseninden ele alırken aynı zamanda yaşanan bazı geçmiş salgın deneyimlerinden örnekler ile paradigmatik bir inceleme ortaya koymayı amaçlıyor. Bununla beraber bilimsel ihtilafların tarafları olan hekimler ile yaptığımız derinlemesine mülakat ile konuya daha derinlikli ve bütünlüklü bir bakış açısı katmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The text in your hand is generally a study of the sociology of health. In particular, it is an examination of scientific controversy and positivism on the axis of the Kovid-19 pandemic. It is impossible to talk about an undisputed scientific community. Scientific disputes, the phenomena they point to and the way in which the disputes are conducted are undoubtedly sociological facts. It is clear that the Covid-19 pandemic, which is one of the most influential events of the 21st century, has great importance in terms of sociological causes and results, and therefore should be examined from a sociological perspective. While the text in your hand deals with the Kovid-19 pandemic from the axis of positivism, it also aims to present a paradigmatic review with examples from some past epidemic experiences. In addition, we aimed to add a more in-depth and holistic perspective to the subject with our in-depth interviews with physicians who are parties to scientific disputes.