Ortaöğretim öğrencilerinin sınav kaygısı ile okul tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the test anxiety and school burnout level of high school students
- Tez No: 782553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim öğrencilerinin sınav kaygısının ile okul tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ayrıca ortaöğretim öğrencilerinin sınav kaygısı ve okul tükenmişliği düzeylerinin (cinsiyete, sınıf düzeyine, okul türüne, ailenin gelir düzeyi) demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde nicel bir araştırma olan bu çalışmanın örneklemi 2020-2021 yılında lise öğrenimini gören Karaman ili sınırları içerisinde bulunan 785 ortaöğretim öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler 'Kişisel bilgi formu', 'Okul Tükenmişlik Ölçeği' ve 'AYDA Sınav Kaygısı Ölçeği' ile toplanılmıştır. Verilerin analizinde“t Testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova)”, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı (r) analizi uygulanmıştır. Analizler neticesinde elde edilen bulgulara göre, sınav kaygısının cinsiyete ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık bulunduğu ancak okul türüne ve ailenin gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin okul tükenmişlikleri ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuş olup, cinsiyete, okul türüne ve ailenin gelir durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sınav kaygısı ile okul tükenmişlik düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the relationship between test anxiety and school burnout levels of high school students, also to find out whether gender, grade, school type and family income of high school students has a significant importance on the text anxiety and burnout level of them. This study has been conducted in descriptive survey model which is a quantitative research technique. The sample of this study consisted of 785 high school students, studying in different high schools in Karaman in 2020-2021 academic year. Data were collected with 'Personal Information Form' 'School Burnout Scale' and 'IDA Test Anxiety Scale.' Data analyses were done with SPSS testing techniques which includes Independent Samples T-test, One Way ANOVA, Pearson Correlation Analyze. According to results it was found out that that gender and grade had a significant effect on test anxiety of students but, there was no significant difference according to the school type and the family income. Also, there was a significant difference between students' school burnout and grades, but no significant difference according to gender, school type and family income. On the other hand, the results show that there is positive significant correlation between the test anxiety and burnout levels of the high school students.