Hematolojik kanseri olan hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen oral mukozitin iştah ve beslenme durumuna etkisi
The effect of chemotherapy-induced oral mucositis on appetite and nutritional status in patients with hematological cancer
  1. Tez No: 782568
  2. Yazar: YONCA SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma hematolojik kanseri olan hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen oral mukozitin iştah ve beslenme durumuna etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve korelasyonel olarak yapılmıştır. Çalışmaya gerekli izinler alındıktan sonra örnekleme dahil etme kriterlerini karşılayan 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların kemoterapi almadan önce (0.günde)“Hasta Tanılama Formu”ile bilgileri alınmış, kemoterapi başlamadan (0.gün) ve 1., 3., 5., 7., 9., 11., ve 13. günlerde“DSÖ Oral Toksiste Skalası”ile oral mukoza ,“Hematoloji Hastalarında Oral Mukozit Risk Ölçeği”ile oral mukozit riski,“Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi (MNA)”ile beslenme durumu ve“ Basitleştirilmiş İştah Anketi”ile iştah durumu değerlendirilerek veriler toplanmıştır .Verilerin analizinde Shapiro-Wilk testi, Ki -Kare, Friedman, Kruskal Wallis, Man Witney U testi ve Cochran Q testi kullanılmıştır . Hastalarda oral mukozit riski ile oral mukozit derecesi arasında anlamlı ilişki bulunurken ve oral mukozit riski arttıkça oral mukozit şiddetinin arttığı bulunmuştur (p0.05). Oral mukozit şiddeti arttıkça iştah puanının düştüğü belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre hemotolojik kanseri olan kemoterapi alan hastalarda oral mukozit riski ve şiddetinin artması iştahsızlığa, beslenme durumunun bozulmasına neden olduğu söylenebilir. Bu nedenle oral mukozit gelişme riski olan hastalarda beslenme durumu takibi yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to examine the effect of chemotherapy-induced oral mucositis on appetite and nutritional status in patients with hematological cancer. After obtaining the necessary permissions, 50 patients who met the inclusion criteria were included in the study. The patient's information was obtained with the“Patient Identification Form”before the chemotherapy (day 0), and the 1st, 3rd, 5th, 7th, 9th, 11th, 13th. date were collected by evaluating the oral mucosa with the“WHO Oral Toxicity Scale ”, the oral mucositis risk with the“Oral Mucositis Risk Scale in Hematology Patients”, the nutritional status with the“Mini Nutritional Assessment (MNA)”and the appetite status with the“Simplified Appetite Questionnaire”. Shapiro-Wilk test, Chi-Square, Friedman, Kruskal Wallis, Man Witney U test and Cochran Q test were used in the analysis of the data. A significant correlation was found between the degree of oral mucositis as the risk of oral mucositis increased and the severity of oral mucositis increased as the risk of oral mucositis increased (p0.05). It was determined that as the severity of oral mucositis increased, the appetite score decreased. According to the findings obtained from the study, it can be said that the increase in the risks and severity of oral mucositis in patients receiving chemotherapy with hematological cancer causes anorexia and deterioration of nutritional status.