Yüksek gerilim havai iletim hatlarının güvenilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 78261
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
xn ÖZET Bu çalışmada ülkemizdeki enterkonnekte enerji iletim hatları üzerinde seçilen bir bölgede güvenilirlik değerlendirmesi yapılmıştır. Pilot bölge olarak Adapazarı- Ümraniye 380 kV'luk yüksek gerilim hattı kullanılmıştır. Güvenilirlik kavramı ve güvenilirliği etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Seçilen bölgedeki enerji iletim hatları üzerinde Markov yöntemi ve Kesme yöntemi kullanılarak güvenilirlik değerlendirmesi yapılmıştır. Güvenilirlik değerlendirmesi normal ve ağır hava koşulları için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu sonuçlarda hava koşullarının güvenilirlik değerlendirmesine etkileri gösterilmiştir. Markov yönteminde diferansiyel denklemler ve stokastik geçiş olasılıkları matrisleri kullanarak değerlendirmelerin nasıl yapıldığı izah edilmiştir. Kesme ve Markov yöntemlerine ait avantaj ve dezavantajlar açıklanmaya çalışılmıştır. Elemanların arıza oranlarının ve değişik konfigürasyonlarının sistem güvenilirliğine etkileri incelenmiştir. Güvenilirliğin arttırılmasına etki eden faktörlerden olan elemanları periyodik bakımı ve yedek elemanlı üniteler kullanmanın önemi açıklanmıştır. Ayrıca bu çalışmada, Markov yönteminde kullanılan durum uzay diyagramını büyük sistemlere uygulamada çizim zorluğuna çözüm olarak durum uzay diyagramı tablosu adıyla bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşım tarzından da aynı sonuçlar elde edilerek kesin sonuçlara ulaşılmıştır. Her geçen gün büyüyen, yapışma yeni tesisler eklenen ve ülkemiz enerji sisteminin büyük bir çoğunluğunu oluşturan havai iletim hatlarının güvenilirlik değerlendirmesinin önemi ve gereği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, one zone's reliability, which is choosen on the interconnect transmission line has been evaluated. Adapazarı - Ümraniye 380 kV high voltage line has been used as a pilot zone. Reliability concept and faktors of which affects the reliability are explained. At the choosen zone, over the transmission line, Markov Processes and Cut Set Method are used for reliability test. Reliability evaluation is used for both normal weather condition and stormy weather condition. Differantial equations and stochastic transitional probability matrix are used in Markov Process for explaining the evaluation in used system. Cut Set and Markov Method's advantages and disadvanges have been tried to explain in this paper. In this study, since drawing difficulties to the application big state space diagram used for Markov Method as a solution has been developed under the name of the state space diagram table. Transmission line, which is increasing the day afterday and adding new systems to in our country energy system evaluation importance and it's need have been understood.