Orta dereceli okul öğretmenlerinin öğretme davranışlarının belirlenmesi ve mikro öğretim yaklaşımı
- Tez No: 78262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Türkiye genelinde orta dereceli okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin öğretim teknikleri konusunda bilgileri ve bu bilgileri uygulama düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada kaynak gruplar arasında, öğretim tekniklerini bilme ve uygulama düzeyleri ve bu düzeylerdeki farklılıklar aranmıştır. Bu amaçla geliştirilen anket araştırmanın temelini oluşturmuştur. Kaynak gruplar; yaş, cinsiyet, kıdem, branş, görev, çalıştıkları bölge ve il, bitirilen okul, hizmet içi eğitim programına katılma, öğretim tekniklerini bilme ve uygulama değişkenleri bakımından karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik çözümlemelerinde p.05 düzeyinde anlamlı bulunan sonuçlar tablolarla gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Anlamlı bir farklılık göstermeyen gruplar araştırma dışı bırakılmıştır. Araştırma“Türkiye'de orta dereceli okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin öğretme bilgi ve beceri düzeylerinin belirlenmesi”ile sınırlı tutulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmenlerimizin öğretme teknikleri konusunda bilgi ve beceri boyutunda eksiklikleri olduğu, ayrıca bilgi ve becerileri arasında farklılıklar görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu sonuç bizleri öğretmenlerin öğretmen eğitimi programlarından yeterince yaralanamadıkları yada bu programlarla ilgili hedeflere ulaşamadıkları, meslekte yıllanmış öğretmenlerin sürekli gelişimlerinin sağlanamadığı ve öğretmen eğitim programlarının uygulama boyutunda eksiklikleri bulunduğu noktasına getirmiştir. Öğretmenlerde anketlerde bu hususları belirtmişlerdir. Öğretmenlerin öğretim teknikleri konusunda bilgilendirilmeleri ve bilgilerini uygulama ile pekiştirmeleri konusunda yararlanılmak üzere mikroöğretim yöntemi önerilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to find out the effective teaching behaviours known and used by the teachers working in secondary schools. We also aimed to propose microteaching for the recruitment in pre-service and in-service teacher education. In this study we developed a questionnaire and applied it to the secondary school teachers working in Turkey in order to investigate the significant differences between the knowledge and usage levels of effective teaching skills within the sample groups. Theoretical bases of the study are listed on bibliography. To realise the aims, we matched the sample groups according to their ages, sexes, seniorities, the school they graduated, the number of the in service education they had, status, the city and region they work in and the knowledge and usage levels of the skills we questioned. The results which are meaningful at p.05 level are evaluated and shown in tables. The groups which have not shown significant differences are not included in the research. This research is limited to define the effective teaching skills knowledge and usage levels of the teachers working in secondary schools in Turkey. The results have shown a significant limitation in effective teaching behaviours of teachers. It has also been possible to see a significant difference between the knowledge and the usage levels of teachers. The possible reasons of these results might be the ineffective teacher education programs in teacher education faculties and the lack of practice in teacher education curriculum. Several proposals have been made to cure the teaching problems of teachers. A scaled-down, practice based teacher training programme, microteaching is defined and set out as an effective tool in solving the teaching problems of both pre-service and in-service teachers. IV