Eğitim fakültesi öğrencilerinin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile e-öğrenmeye yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of faculty of education students' readiness for online learning and attitudes towards e-learning in terms of certain variables
- Tez No: 782640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmada öğrencilerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile e- öğrenmeye yönelik tutumlarının cinsiyet, öğrenim görülen program, günlük internet kullanım süresi, bilgisayar kullanma düzeyi ve akademik başarı değişkenleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmış ve çalışma için gerekli olan veriler 2020-2021 eğitim-öğretim güz yarıyılında Bilişim Teknolojileri dersini almakta olan 319 Eğitim Fakültesi birinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular neticesinde öğrencilerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluklarının yeterli olduğu görülürken, e- öğrenmeye yönelik tutumlarının ise yetersiz olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılım sağlayan öğrencilerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile cinsiyet, öğrenim görülen program, günlük internet kullanım süresi ve akademik başarı değişkenleri arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmazken, bilgisayar kullanma düzeyi değişkeni arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. E-öğrenmeye yönelik tutumları ile günlük internet kullanım süresi ve akademik başarı değişkeni arasında da anlamlı farklılık ortaya çıkmazken, cinsiyet, öğrenim görülen program ve bilgisayar kullanma düzeyi değişkenleri arasında ise anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile e-öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkiye bakıldığında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenirken, gerçekleştirilen regresyon analizi ile de e-öğrenmeye yönelik tutumun çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluğun bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte çevrimiçi öğrenme ortamlarının kullanımına yönelik öğrenciler ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda zaman ve mekândan bağımsız olması, ekonomik olarak daha tasarruflu olması, ders materyallerine kolay erişim ve tekrar izlenebilirlik açısından olumlu etkileri olmasına rağmen, öğrenciler bu ortamları kullanmada sorun yaşadıklarına, teknoloji kullanımında kendilerini çok yeterli görmediklerine, çevrimiçi öğrenme ortamlarında zamanı iyi yönetemediklerine, etkileşimin ve iletişimin yeterli olmadığına, sosyalleşme sürecine olumsuz etkisi olduğuna, bazı çevresel etkenlerden dolayı derse odaklanamadıklarına ve e-öğrenme ortamlarının geleneksel öğrenmeye oranla öğrenmede daha az etkili olduğuna ilişkin görüşler bildirmişlerdir. Ayrıca çalışmadan elde edilen bulgular ışığında araştırmacı tarafından çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate students' readiness for online learning and attitudes towards e-learning in terms of gender, the type of program, daily hours of internet usage, level of computer literacy, and academic achievement variables. The exploratory sequential mixed methods design was used in the study and data required for the study was collected from 319 first-year students receiving the course of Information Technologies in the Faculty of Education in the fall term of the 2020-2021 academic year. It was observed as a result of the findings obtained in the study that students' readiness for online learning was adequate while attitudes towards e-learning were inadequate. A significant difference did not occur between the readiness of the students participating in the study for online learning and variables of gender, the type of program, daily hours of internet usage, and academic achievement while a significant difference was revealed between the readiness and level of computer literacy. There was also no significant difference between their attitudes towards e-learning and variables of daily hours of internet usage and academic achievement while a significant difference was observed between the attitudes and gender, the type of program, and level of computer literacy. A positive and medium-level relationship was determined considering the relationship between students' readiness for online learning and attitudes towards e-learning as well as, through the regression analysis performed, that attitude towards e-learning is a predictor of the readiness for online learning. In addition, students expressed opinions as a result of the interviews conducted with them on the usage of online learning environments concerning that although these environments have positive impacts in terms of being time- and place-independent, being more economical, and offering easy access to the course materials and a chance to rewatch them, they still have problems in using these environments, they do no regard themselves qualified enough in using the technology, they cannot manage their time well enough in online learning environments, the interaction and communication are not sufficient, these environments have negative impacts on the process of socialization, they cannot focus on the course due to some environmental factors, and e-learning environments are less effective in learning compared to the traditional learning. Recommendations were also provided by the researcher in light of the findings obtained in the study.