Varfarin tedavisi altında kanama epizodu olan ve olmayan hastaların klinik özellikleri, risk faktörleri ve risk skorlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical characteristics, risk factors and risk scores of patients with and without bleeding episodes under warfarin treatment
- Tez No: 782705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÖZDEMİR, DOÇ. DR. TUNCAY KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Antikoagülan kullanımına bağlı yıllık majör kanama riski %2-5 arasında olup bu kanamaların % 0,5-1 fatal kanamalardan oluşur. Tüm dünyada oral antikoagülan kullanımı %0,65 olup, en sık kullanılan oral antikoagülan ajan Varfarin dir. Çalışmamızda kliniğimizde Varfarin kullanan hastaların uzun dönem kanama risklerini belirlemek ve bu risk durumuna göre tedaviye yönelik değişikliklere gidilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2010 ile 31 Kasım 2022 tüm nedenlere bağlı varfarin kullanan hastalar çalışmaya alındı. Tüm hastaların demografik ve laboratuvar verileri değerlendirildi. Tüm hastalar için CHADVASC, ATRIA, HAS-BLED, ORBIT skorları ve TTR değerleri hesaplanarak, hastalar kanama yönünden takip edildi. Bulgular: Çalışmamızda HASBLED skor yüksekliği kanama riskini öngördürmede prediktif değeri en yüksek skor sistemi olduğu görüldü. Yine hastalarda bakılan ORBİT ve TTR değeride kanama riskini öngördürmede istatistiksel anlamlılıkları olan skor sistemleri olduğu görüldü. Sonuç: Özellikle tedaviye başlamadan önce bakılan HASBLED ve ORBİT risk skoru yüksekliği olan hastalarda yakın TTR takibinin tedavi sürecince kanama riskini azaltmak amaçlı güvenli bir tedavi şekli olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The annual risk of major bleeding due to the use of anticoagulants is between 2-5%, and 0.5-1% of these bleedings are fatal bleeding. The use of oral anticoagulants is 0.65% worldwide, and the most commonly used oral anticoagulant agent is Warfarin. In our study, it is aimed to determine the long-term bleeding risks of patients using Warfarin in our clinic and to make changes in treatment according to this risk situation. METHODS: Patients using warfarin for all reasons from January 1, 2010 to November 31, 2022 were included in the study. Demographic and laboratory data of all patients were evaluated. CHADVASC, ATRIA, HAS-BLED, ORBIT scores and TTR values were calculated for all patients, and the patients were followed up for bleeding. RESULTS: In our study, HASBLED score was found to be the score system with the highest predictive value in predicting the risk of bleeding. It was also seen that the ORBIT and TTR values measured in patients were statistically significant score systems in predicting the risk of bleeding. CONCLUSİON: It was thought that close TTR follow-up could be a safe treatment method to reduce the risk of bleeding during the treatment process, especially in patients with high HASBLED and ORBIT risk scores, which were checked before starting the treatment.