Çağdaş Türk bestecilerinin piyano eserlerinin eğitim amaçlı olarak kullanılabilirliği
Usage of contemporary Turkish composer's piano compositions for educational purposes
  1. Tez No: 78272
  2. Yazar: FEYZA SÖNMEZÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
36 ARAŞTIRMANIN ÖZETİ“ Çağdaş Türk Bestecilerinin Piyano Eserlerinin Eğitim Amaçlı Olarak Kullanılabilirlikleri ”isimli bu araştırmada tarihsel, betimsel ve deneysel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmalar sonucu elde edilen Çağdaş Türk piyano eserlerinden eğitim amacına uygun olanları seçilerek, piyano eğitiminin teknik adımlarına karşı gösterdiği paralelliğe göre sıralanarak bir albümde toplanmıştır. Bu albümün uygulanması sonucunda basamakların ve sıralamanın uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu araştırma sürdürülürken Çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinin çok azının eğitim amacına uygun olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; oluşturduğumuz albüm Türkiye1 de piyano eğitiminde önemli bir boşluğu dolduracak niteliktedir. Eğitim amacına uygun olan Türk eserleri çoğalmalı, müzisyen ve müzik eğitimcisi yetiştiren kurumlarda kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
37 THE SUMMARY OF THE RESEARCH In this research entitled“Usage of Contemporary Turkish Composers Piano Compositions for Educational Purposes”historical, descriptive and explorational methods have been used. As a result of research findings, those Piano Compositions of Turkish Contemporary Compositors that are suitable for educational purposes have been selected, and are arranged in sequence according to its technical parallality to that of piano education in order to form an album. Finally, the application of this album has revealed that the stages and squencing is appropriate. However, this research has revealed that a smail number of Contemporary Turkish Composer1 s compositions are pertinent for educational purposes. As a result; the album that we have formed has the qualities to fill a gap in the field of piano education that has been up to this moment unfilled. The compositions which are appropiate for educational purposes should increase in number and should be used in those institutions giving music education to musicians and music teachers.