PET/BT kabul ve kalite kontrol testlerinde NEMA standartları ile AAPM standartlarının karşılaştırılması
Comparison of NEMA standarts and AAPM standarts in PET/CT acceptance and quality control tests
- Tez No: 782734
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
PET/BT cihazlarının kabul ve kalite kontrol testlerinin tam ve eksiksiz yapılması, üreticinin ve kullanıcının verimli sonuçlar elde etmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. NEMA standartları bu ihtiyacı karşılayan önemli bir test yöntemidir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında araştırılan konu Amerikan Medikal Fizikçiler Derneği (AAPM)' nin NEMA standartlarına alternatif olarak önerdiği metotların kullanılabilirliğidir. AAPM' in daha az fantom ihtiyacı, daha ekonomik ve zamandan tasarruf çerçevesinde önerdiği bu yöntemler NEMA testlerinin yerini alabilecek niteliktedir. Çalışma kapsamında, PET/BT cihazlarının kabul ve kalite kontrol testlerinde NEMA standartları ile AAPM' in önerdiği metotlar uygulanıp sonuçlar karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Uygulanan plan materyallerin temini sonrasında NEMA kabul ve kalite kontrol testleri ve AAPM' in önerdiği testleri yapmak şeklindedir. Ölçümler ve hesaplamalar sonucunda literatüre uygunluk araştırılıp NEMA testleri ve AAPM testleri arasındaki avantaj ve dezavantajlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performing the acceptance and quality control tests of PET/CT devices whole and complete is very important for the manufacturer and the user to obtain efficient results. NEMA standards are an important test method to serve the purpose. The subject investigated in this thesis is the usability of the methods proposed by the AAPM's as an alternative to the NEMA standards. These methods show us, suggested by AAPM within the framework of less phantom requirement, more economical and time saving can replace NEMA tests. Within the scope of this thesis, NEMA standards and the methods recommended by the AAPM's were applied in the quality control and acceptance tests of PET/CT devices and the results were compared and evaluated. The implemented plan is to conduct first NEMA acceptance and quality control tests and after tests recommended by the AAPM's after the materials are procured. As a result of the measurements and calculations, the compatibility with the literature was investigated and the advantages and disadvantages between NEMA tests and AAPM tests were discussed.