Kekemelikte sanal gerçeklik uygulamalarının incelenmesi: Sistematik derleme
Examination of virtual reality applications in stuttering: A systematic review
  1. Tez No: 782737
  2. Yazar: BENGİSU BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sanal gerçeklik, hayatımıza girmesiyle birlikte birçok alanda olduğu gibi kekemelikte de klinisyenlere alternatif bir yol sunmaktadır. Bu teknoloji, kekemelikte maruz kalma terapisini yürütmek için umut vadetmektedir. Ulaşım sıkıntısı ve zaman kısıtlamaları nedeniyle, danışanları bir kitleyle konuşmak gibi bazı durumlarla karşı karşıya getirmek her zaman mümkün değildir. Bu teknoloji, danışanların gizliliğini ve güvenliğini korurken, profesyonellere terapi genellemesini geliştirme ve değerlendirme fırsatı vermesi açısından önemlidir. Bu sistematik derlemede, sanal gerçeklik ortamlarının kekeleyen bireyler üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaların sistematik olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Arama motorlarında“stutter”,“stammer”,“virtual reality”,“therapy”,“intervention”,“treatment”anahtar kelimeleri ile tarama yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda 6 çalışma dâhil etme kriterlerini sağlayarak sistematik derlemeye dâhil edilmiştir. Sonuçlar, sanal gerçeklik ortamındaki deneyimlerin, gerçek dünya etkileşimlerinde görülen duygusal, davranışsal ve bilişsel deneyimleri yansıtabileceğini göstermektedir. Ancak, kekemelik ile ilgili sanal gerçeklik uygulamaları henüz yeni bir alan olduğu için literatürde çok az çalışma vardır. Bu durum, çalışmanın bulgularının genellenebilirliğini sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the coming of virtual reality into our lives, it offers clinicians an alternative way in stuttering, as in many other fields. This technology shows promise for proceed exposure therapy in stuttering. Due to transportation problems and time constraints, it is not always possible to confront clients with kind of situations, such as speaking to an audience. This technology is important because it gives professionals the opportunity to develop and evaluate therapy generalization while protecting clients personal data and confidentiality. In this systematic review, it is aimed to systematically examine the studies investigating the effects of virtual reality environments on individuals who stutter. It has been searched with the keywords“stutter”,“stammer”,“virtual reality”,“therapy”,“intervention”,“treatment”via search engines. As a result of the literature review, 6 studies were included in the systematic review, providing the inclusion criteria. The results show that experiences in the virtual reality environment can reflect the emotional, behavioral and cognitive experiences seen in real-world interactions. However, since virtual reality applications related to stuttering are still a new field, there are very few studies in the literature. This situation limits the generalizability of the findings of the study.