İlköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin vücut farkındalık düzeylerinin iş motivasyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
A research about the effect of body awareness on work motivation and quali̇ty of life, among pri̇mary school teachers
- Tez No: 782818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin vücut farkındalık düzeyleri ile iş motivasyonu ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İstanbul ilinde Nisan 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya 25-40 yaşları arasında olan 55 erkek 54 kadın olmak üzere 109 gönüllü öğretmen dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen öğretmenlerin vücut farkındalığı Vücut Farkındalığı Anketi(VFA) ile, iş motivasyonları İş Motivasyonu Ölçeği(İMÖ) ile, yaşam kaliteleri Nottingham Healt Profile(NHP) ile ve postür durumları New York Postür Analizi Yöntemi(NYPAY) ile değerlendirildi. Vücut farkındalığı, iş motivasyonu ve yaşam kalitesi ölçekleri online olarak, postür analizi ise gözlem yöntemi ile yüz yüze, aynı fizyoterapist tarafından objektif bir şeklide yapıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 28,76 ± 5,34 yıl idi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between body awareness levels of teachers working in primary education institutions, work motivation and quality of life. 109 volunteer teachers, 55 male and 54 female, aged between 25-40, were included in the study conducted in Istanbul between April 2022 and September 2022. The body awareness of the teachers included in the study was evaluated with the Body Awareness Questionnaire (BAQ), their work motivation with the Job Motivation Scale (JMS), their quality of life with the Nottingham Health Profile (NHP) and their posture status with the New York Posture Analysis Method (NYPAY). Body awareness, work motivation and quality of life scales were done online, and posture analysis was done face to face by observation method, objectively by the same physiotherapist. The mean age of the participants was 28,76 ± 5,34 years.