Farklı yapıdaki kollajen membranların peri implanter dehisens defektlerindeki rejeneratif etkisinin histolojik ve histomorfometrik incelenmesi
Histological and histomorphometric investigation of the regenerative effect of collagen membranes with different structural properties in peri-implantar dehiscence defects
  1. Tez No: 782960
  2. Yazar: AYLİN DOĞAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde klinik pratiğinde, sıklıkla implant uygulamaları esnasında dehisens defektlerle karşılaşılmaktadır. Bu sorunu tedavi etme yöntemleri arasında yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu (YKR) uygulaması en sık başvurulan yöntemdir. Bu uygulamada bir çok farklı materyal uygulanmakla birlikte başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, standart peri-implanter dehisens defektler oluşturarak uygulanan yönlendirilmiş kemik rejenerasyonlarında, kullanılan kollajen membranların, kemik implant teması üzerine etkisini araştırmaktır. Deneysel olarak 6 koyunun her bir ilium kanadında standart olarak oluşturulan 4 defekt bölgesine dental implantlar yerleştirilmiştir. Oluşturulan dehisens tipi defektlere deney alanı dışında kalan ilium bölgesinden elde edilen partikülize otojen greftler yerleştirilmiştir. Otojen greftler üzerine farklı yapıdaki membranlar Geisthlich Biogide® (BG), Ossix Plus® (OP), Symbios Pre-hydrated® (PH) ile örtülerek ve bir grubun üzeri membransız olarak iyileşmeye bırakılarak kontrol grubu (C) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in clinical practice, dehiscence defects are frequently encountered during implant applications. Among the methods to treat this problem, guided bone regeneration (GBR) is the most commonly used method. In this treatment method, although many different materials are applied, successful results are obtained. The aim of this study is to research the effect of collagen membranes used on bone-implant contact in guided bone regenerations performed by creating standard peri-implantar dehiscence defects. Experimentally, dental implants were placed in 4 standard defect areas in each ilium lateral side of 6 sheep. Particulate autogenous grafts obtained from the ilium region outside the test area were placed in the created dehiscence type defects. Geisthlich Biogide® (BG), Ossix Plus® (OP), Symbios Pre-hydrated® (PH) membranes, which have different structures, were covered on autogenous grafts and one group was left to heal without a membrane, this group was determined as the control group (C).