Maksillomandibular tam dişsiz arklarda implant pozisyonunun ölçü tekniğinin doğruluğuna etkisi
The effect of implant number and position on the accuracy of the impression technique in maxillomandibular total edentulous arches
- Tez No: 782993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İmplant üstü protezler göz önüne alındığında üst yapının pasif uyumu ölçü aşaması ile doğrudan bağlantılıdır. Dişsiz arklarda implant üstü ölçü tekniğinin doğruluğunu etkileyen bazı faktörleri göz önüne alan çalışmamızda, cerrahi rehberler ile alt ve üst çenelerin her birisine arka iki implant farklı açılarda (paralel ve 30 derece distale eğimli) olmak üzere toplam altı implant yerleştirilip bu implantların konumları endüstriyel optik tarayıcı ile taranarak referans veri olarak kaydedilmiştir. Referans kaydından sonra tarama gövdeleri implantlara vidalanarak ağız içi tarayıcı ile grup başına n=10 olmak üzere toplam 40 dijital ölçü alınıp kaydedilmiştir (G1-G3-G5-G7 grupları). Konvansiyonel açık kaşık splintli ölçü yöntemi için sırasıyla şahsi ölçü kaşığı üretimi, ölçü postlarının splintlenmesi, polivinil siloksan ölçü maddesi ile ölçü aşaması ve alçı model eldesi işlemleri yapılmıştır (G2-G4-G6-G8 grupları, n=10). Konvansiyonel ölçü gruplarından her gruptan n=10 olmak üzere elde edilen alçı modeller tarama gövdeleri yardımıyla endüstriyel optik tarayıcı ile taranarak konvansiyonel ölçüler dijitalleştirilmiştir (n=40). Konvansiyonel ölçülerin dijitalleştirilmesiyle elde edilen toplam 40 dijital veri ile dijital ölçü gruplarından elde edilen 40 dijital veri referans olarak kaydedilen ana modellerin verisi ile çakıştırılarak her bir tarama gövdesinin açısal ve doğrusal sapma miktarı hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz yapıldıktan sonra hesaplanmış olan açısal ve doğrusal sapmaların medyan değerleri incelenerek implant açısındaki ve ölçü yöntemindeki değişimin ölçünün doğruluğuna etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre konvansiyonel ölçü yönteminin dijital ölçü yöntemine göre tarama gövdelerinde daha az sapmaya neden olduğu bulunmuştur. Ek olarak implant açılarındaki değişimin her iki yöntemde ölçünün doğruluğuna etki ettiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
When considering implant-supported prostheses, the passive fit of the upper structure is directly related to the impression phase. In our study, which considers some factors affecting the accuracy of the implant impression technique in edentulous arches, a total of six implants were placed in each of the lower and upper jaws with surgical guides, two posterior implants at different angles (parallel and inclined 30 degrees distally), and the positions of these implants were determined, scanned and saved as reference data with an industrial optical scanner. After the reference recording, the scan bodies were screwed to the implants and a total of 40 digital measurements, n=10 per group, were taken and recorded with an intraoral scanner (G1-G3-G5-G7 groups). Production of individual impression trays, splinting of impression posts, impression phase with polyvinyl siloxane impression material and obtaining a gypsum model were performed for the conventional open tray splinted impression method, respectively (G2-G4-G6-G8 groups, n=10). Gypsum models obtained from conventional impression groups, n=10 from each group, were scanned with an industrial optical scanner with the help of scanning bodies and conventional impressions were digitized (n=40). Angular and linear deviation of each scan body was calculated by overlapping a total of 40 digital data obtained by digitization of conventional impression groups and 40 digital data obtained from digital impression groups with the data of the main models recorded as reference. After statistical analysis, the median values of the calculated angular and linear deviations were examined, and the effect of the change in the implant angle and the impression method on the accuracy of the impression was examined. According to the results obtained, it was found that the conventional impression method caused less deviation in the scan bodies than the digital impression method. In addition, it was revealed that the change in implant angles affected the accuracy of the impression in both methods.