Dentofasiyal deformite cerrahisinde artiküler eminensteki değişimlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif analizi
Retrospective analysis of changes in the articular eminence in dentofacial deformity surgery using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 994413
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇEKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SANCAR ATAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dentofasiyal deformitelerin düzeltimi için uygulanan ortognatik cerrahi maksillomandibular komplekste birçok değişikliğe yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dentofasiyal deformiteye sahip bireylere uygulanan ortognatik cerrahi uygulamalarından sonra, artiküler eminenste meydana gelen değişimleri üç boyutlu ölçümler kullanarak değerlendirmektir. Gazi Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda çift çene cerrahisi uygulanmış 50 hastanın (34 kadın ve 16 erkek), operasyondan önce ve operasyondan sonra 6. ayda alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri kullanılarak retrospektif bir çalışma tasarlandı. Yapılan açısal ve doğrusal ölçümlerde, cerrahi uygulama sonrası sağ tarafta lateral artiküler eminens yüksekliğinde istatistiksel olarak anlamlı artış izlendi. Eminensin diğer noktalarında yapılan değerlendirmelerde ameliyat sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik görülmedi. Artiküler tüberkül üzerinde yapılan ölçümlerde cerrahi sonrasında tüberkül kalınlığının değişmediği anca tüberkülün posterior eğiminde istatistiksel olarak anlamlı bir artışın meydana geldiği izlendi. Temporomandibular eklemin önemli bir elemanı olan artiküler eminensin, ortognatik cerrahiden ne kadar etkilendiğinin anlaşılması, ortognatik cerrahi ve temporomandibular eklem ilişkisi hakkında bildiklerimizin artmasına yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery performed for the correction of dentofacial deformities causes many changes in the maxillomandibular complex. The aim of this study is to evaluate the changes in the articular eminence after orthognathic surgery applied to individuals with dentofacial deformity using three-dimensional measurements. A retrospective study was designed using cone beam computed tomography data of 50 patients (34 women and 16 men) who underwent double jaw surgery at Gazi University Oral and Maxillofacial Surgery Department, before the operation and at the 6th month after the operation. In angular and linear measurements, a statistically significant increase in lateral articular eminence height was observed on the right side after surgery. In the evaluations made at other points of the eminence, no statistically significant change was observed after surgery. In the measurements made on the articular tubercle, it was observed that the tubercle thickness did not change after surgery, but there was a statistically significant increase in the posterior slope of the tubercle. We think that understanding how the articular eminence, an important element of the temporomandibular joint, is affected by orthognathic surgery will help increase our knowledge about the relationship between orthognathic surgery and temporomandibular joint.