Kişi-iş uyumu kişi-örgüt uyumu kişi-yönetici uyumu ve kişi-ekip uyumunun işten ayrılma niyetine etkisinde işe yabancılaşmanın aracı rolü
The mediating role of work alienation in person-job fit person-organisation fit person-supervisor fit person-group fit and turnover intention
  1. Tez No: 783007
  2. Yazar: BURCU UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde rekabet koşullarının artması ile birlikte işletmeler daha karmaşık bir yapıya doğru evrilmektedir. Mevcut istihdamın korunması, örgütün başarısının artması konusunda kişinin iş, örgüt, yönetici ve ekiple olan uyumunun önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu çalışmada, kişi-iş uyumu, kişi-örgüt uyumu, kişi-yönetici uyumu ve kişi-ekip uyumunun işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymak, işe yabancılaşmanın aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, araştırma yöntemlerinden nicel araştırma yöntemleri seçilmiş ve veri toplama aracı olarak anket formundan yararlanılmıştır. 5'li likert olarak hazırlanan anket 423 çalışana uygulanmış, veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; kişi-iş uyumu, kişi-örgüt uyumu, kişi-yönetici uyumu, kişi-ekip uyumu ile işten ayrılma niyeti ve işe yabancılaşma arasında negatif; işten ayrılma niyeti ve işe yabancılaşma arasında pozitif düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca kişi-iş uyumu ve kişi-örgüt uyumunun işten ayrılma niyetine etkisinde yabancılaşmanın kısmı aracılık rolü; kişi-yönetici uyumu ve kişi-ekip uyumunun işten ayrılma niyetine etkisinde tam aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as competition conditions increase, businesses are evolving toward a more complex structure. It is an undeniable fact that the harmony of the person with the job, the organization, the manager and the team plays an important role in protecting the current employment and increasing the success of the organization. In this study, it was aimed to reveal the effect of person-to-job fit, person-organization fit, person-manager fit and person-team fit on turnover intention, and to determine the mediating role of job alienation. For this purpose, quantitative research methods were selected from the research methods and a questionnaire form was used as a data collection tool. The questionnaire prepared as a 5-point Likert was applied to 423 employees, and the data were analyzed using the SPSS program. As a result; There is a negative relationship between person-job fit, person-organization fit, person-manager fit, person-team fit, intention to leave and job alienation; positive relationship between turnover intention and work alienation. In addition, it has been determined that work alination has the partial mediating role in the effect of person-to-job fit and person-organization fit on turnover intention; a full mediating role in the effect of person-supervisor fit and person-group fit in of turnover intention.